Why You Should Not Drink Water Before Or After Meals - আপুনি আহাৰৰ আগতে বা পিছত কিয় পানী খাব নালাগে

 Why You Should Not Drink Water Before Or After Meals - আপুনি আহাৰৰ আগতে বা পিছত কিয় পানী খাব নালাগে




আহাৰৰ আগতে বা পিছত পানী খোৱা বাবে বহু সময়ত আমি আহাৰ গ্ৰহণ কৰি থাকোতে পানী খোৱাৰ বাবে আমাৰ মাতৃসকলে আমাক গালি দিয়ে। কিছুমান বিশেষজ্ঞই পৰামৰ্শ দিয়ে যে আহাৰৰ সময়ত পানী নোখোৱাই ভাল আনহাতে আন কিছুমানে পৰামৰ্শ দিয়ে যে আহাৰৰ আধা ঘণ্টা পিছত পানী খোৱাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। গতিকে আমি কি অনুসৰণ কৰা উচিত আৰু কেতিয়া আমি পানী খাব লাগিব সেই বিষয়ে জনা উচিত। আয়ুৰ্বেদিক দৃষ্টিকোণৰ পৰা, যেতিয়াই আগ্ৰহ থাকে আমি পানী খাব লাগিব। আহাৰৰ আগতে, পিছত বা মাজত যিয়েই নহওঁক। তথাপিও আয়ুৰ্বেদে পৰামৰ্শ দিয়ে যে আপুনি আহাৰৰ আগতে বা পিছত পানী খালেও কিছু নিয়ম মানি চলিব লাগে । আহাৰ খোৱাৰ আগত বা পিছত অতি কমেও আধা ঘণ্টাৰ ব্যৱধান ৰখা উচিত। নহলে ই শৰীৰৰ বাবে বিপদজনক হব পাৰে। 


আপুনি আপোনাৰ আহাৰৰ আগতে পানী কিয় খাব নালাগে - Why should you not drink water before your meals?


পাশ্চাত্য চিন্তাই আহাৰৰ ঠিক আগতে পানী খোৱাৰ সৈতে গেষ্ট্ৰিক আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাৰ কৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰিছে। অৱশ্যে, আয়ুৰ্বেদে দৃঢ়তাৰে এই কথাক অস্বীকাৰ কৰে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে যেতিয়া আপুনি আহাৰ খোৱাৰ আগতে পানী খায়, আপুনি আপোনাৰ পেটৰ গেষ্ট্ৰিক তৰল বোৰ পাতল কৰি আছে যিবোৰ আপোনাৰ খাদ্য হজম কৰা আৰু ইয়াক শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰাত সহায় কৰে । সেয়েহে, আয়ুৰ্বেদে পৰামৰ্শ দিয়ে যে আপুনি আহাৰৰ কেইঘণ্টামান আগতে পানী খোৱা পৰিহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগে। 


আপুনি আপোনাৰ আহাৰৰ পিছত পানী কিয় খাব নালাগে?Why should you not drink water after your meals?


আহাৰ খোৱাৰ ঠিক পিছতে পানী খোৱাটো আয়ুৰ্বেদত দুৰ্বল পাচন স্বাস্থ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ই পেটৰ খাদ্যৰ অৱস্থাক পোনপটীয়াকৈ প্ৰভাৱিত কৰে বুলি গণ্য কৰা হয়। পানী হৈছে এক শীতল তৰল আৰু নিয়মীয়াকৈ আহাৰৰ পিছত ইয়াক সেৱন কৰাত লিপ্ত হ'লে মেদবহুলতাও হ'ব পাৰে। সেয়েহে, এই প্ৰথাক আয়ুৰ্বেদৰ দ্বাৰা উৎসাহিত কৰা নহয়। আপুনি আপোনাৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত পানী খাব বিচাৰিলে অতি কমেও আধা ঘণ্টা অপেক্ষা কৰক।


তৃতীয় বিকল্প: আপোনাৰ আহাৰ খোৱাৰ সময়ত পানী খোৱা The Third option: Drinking water while having your meals 


এইটো বহুতো ভাৰতীয় মাতৃৰ বাবে এক আচৰিত ঘটনা হ'ব পাৰে, কিন্তু আয়ুৰ্বেদে আহাৰ গ্ৰহণ কৰোঁতে পানী খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। নিশ্চিত কৰিব যে খাদ্যৰ মাজত পানী আপুনি সম্পূৰ্ণকৈ পান নকৰিব কিন্তু নিম্নতম পৰিমাণৰ পানী 'চুমুক' শুহি খাব পাৰে । ই খাদ্য কোমল কৰিব যাতে ই সৰু আকাৰৰ দানাত বিভক্ত হ'ব পাৰে যিবোৰ হজম কৰিবলৈ সহজ হয়। মচলাযুক্ত বা তেলেতীয়া কিবা খালে আপোনাক তৃষ্ণাতুৰ কৰি তুলিব পাৰে আৰু এই সময়ত এইদৰে অলপমান পানী শুহি খাই আপোনাৰ তৃষ্ণা নিবাৰণ কৰিব পাৰে।


পানী সঠিক উষ্ণতাত থাকিব লাগে - Water should be at the right temperature


আয়ুৰ্বেদে পৰামৰ্শ দিয়ে যে আপুনি খোৱাৰ সময়ত ঠাণ্ডা পানী খাব নালাগে। ঠাণ্ডা পানীয়ে হজম প্ৰভাৱিত কৰে আৰু ইয়াৰ ফলত প্ৰণালীটোত বিষাক্ত পদাৰ্থ সংগ্ৰহ হয়। এই অভ্যাস অব্যাহত ৰাখিলে বিৰতি হাৰ্নিয়া বা এচিড ৰিফ্লাক্সৰ দৰে গুৰুতৰ পৰিস্থিতিও হ'ব পাৰে। খাদ্য খোৱাৰ সময়ত এৰেটেড পানীয় আৰু কেফেইনযুক্ত পানীয় খোৱাটোও উচিত নহয়। নিশ্চিত কৰিব যে আপুনি খাদ্য গ্ৰহণ কৰোঁতে কেৱল কোঠাৰ উষ্ণতাৰ পানী খাব আৰু এই পানীৰে সম্পূৰ্ণ পেট ভৰ্তি নকৰিব কিয়নো ই আপোনাৰ ভোক হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু সঠিক হজম প্ৰক্ৰিয়াক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।


আহাৰৰ আগতে বা পিছত খোৱা ঔষধ কিদৰে খাব ? What about before or after meals medication? 


আপোনাৰ মনত থাকিব পাৰে যে চিকিৎসকে প্ৰায়ে ঔষধৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি আহাৰৰ আগতে বা 'আধা ঘণ্টা' পাছত ঔষধ গ্ৰহণ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। ইয়াৰ কাৰণ হ'ল আপুনি সেই সময়সীমাৰ ভিতৰত পানী খোৱাৰ পৰা বিৰত থকা উচিত। লগতে, ঔষধটো পান কৰিবলৈ কেৱল যিমান প্ৰয়োজন সিমানহে পানী খাব আৰু সম্পূৰ্ণ গিলাচ পানী খাব নালাগে।


Related Search 

Assamese health tips 

health tips in assamese 

Assam Latest news 

water tips 

when to drink water before or after meal 


DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only. It is important to consult the relevant experts before applying them yourself. 


SeeHere is theComments

Sponsored

close