> কাইলৈ শাওণৰ প্ৰথমটো পূৰ্নিমাত এই প্ৰতিকাৰ কৰিলে সন্তুষ্ট হব মহাদেৱ - Sawan tips - নিয়মীয়া খবৰ

ads5

ads2

adsz

কাইলৈ শাওণৰ প্ৰথমটো পূৰ্নিমাত এই প্ৰতিকাৰ কৰিলে সন্তুষ্ট হব মহাদেৱ - Sawan tips

   কাইলৈ শাওণৰ প্ৰথমটো পূৰ্নিমাত এই প্ৰতিকাৰ কৰিলে সন্তুষ্ট হব মহাদেৱ - Sawan tips




সকলোৱে জানে যে শাওনৰ শেষ পূৰ্ণিমাত ৰক্ষাবন্ধন পালন কৰা হয়। কিন্তু এই বছৰ অৰ্থাৎ ২০২৩ চনত অতিৰিক্ত চন্দ্ৰৰ বাবে দুটা পূৰ্ণিমা আছে।এতিয়া ভক্তসকলৰ মাজত সন্দেহৰ সৃষ্টি হৈছে যে স্নান, দান আৰু সুৰক্ষা বন্ধনৰ পূৰ্ণিমাৰ দিন কোনটো? পূৰ্ণিমা দুটাৰ ভিতৰত কোনটো পূৰ্ণিমা অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ? আপোনাৰ দ্বিধাদ্বন্দ্ব আঁতৰাই কওঁ পূৰ্ণিমা দুয়োটাৰে গুৰুত্ব কি।

শাওনৰ পূৰ্ণিমা চন্দ্ৰৰ অতি গুৰুত্ব আছে। মহাদেৱক পূজা কৰাৰ শেষ সুযোগ শাওনৰ সময়ত কাৰণ ইয়াৰ পিছত শাওন মাহ শেষ হয়। এই দিনটোত দান কৰিলে বহুত গুণ পোৱা যায়।


এইবাৰ পূৰ্ণিমাৰ গুৰুত্ব আৰু বেছি কাৰণ অধিকাৰম বা পুৰুষোত্তম মাহত পতনৰ বাবে দান-বৰঙণি আৰু ধৰ্মীয় কামৰ ফল বহুগুণে বৃদ্ধি পায়। শাওনৰ পূৰ্ণিমা কেতিয়া হয় আৰু এই দিনটোত কেনেকৈ পূজা কৰিব লাগে কওঁ যাতে সুখ আৰু সমৃদ্ধি লাভ কৰিব পাৰে।

শাওনৰ পূৰ্ণিমা কেতিয়া?


শাওনৰ প্ৰথম পূৰ্ণিমা ২০২৩ চনৰ ১ আগষ্টত। অধিকমাহত থকাৰ বাবে ইয়াক অধিকাৰ পূৰ্ণিমা বুলিও কোৱা হ’ব। শ্ৰৱণৰ দ্বিতীয় পূৰ্ণিমা ৩০ আগষ্টত। ৩০ আগষ্টৰ পূৰ্ণিমাৰ শুভ সময় ৩১ আগষ্টৰ পুৱা ১০.৫৮ বজাৰ পৰা পুৱা ০৭.০৫ বজালৈ। এই সময়ছোৱাত ৰাখী বান্ধিব।

শাওনৰ পূৰ্ণিমাৰ পূজা পদ্ধতিঃ


ৰাতিপুৱা সোনকালে সাৰ পাই মহাদেৱক স্মৰণ কৰক,তাৰ পিছত গা ধুই পূজাৰ প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰক ।পূজাস্থলী পৰিষ্কাৰ কৰি পবিত্ৰ কৰক। গংগাজল ছটিয়াই মহাদেৱৰ মূৰ্তিও ধুব।শিৱলিগত গংগা পানীৰ সৈতে অভিষেক কৰক ,চন্দন ফুল আৰু বেল পাত আগবঢ়াব। ধূপ আৰু চাকি আগবঢ়াওক। পঞ্চমৃত (গাখীৰ, দৈ, ঘিউ, মৌ, গংগা পানী)ৰ সৈতে অভিষেক কৰক।

অভিষেকৰ পিছত শিৱলিগক ফুল আৰু চন্দনেৰে সজাই লওক।ওম নমশ শিৱয় মন্ত্ৰ জপ কৰক।তাৰ পিছত পূজাৰ অন্তত ভগৱান শিৱৰ আৰতি কৰিব।পূৰ্ণিমাৰ দিনা অখণ্ড দিয়া প্ৰজ্বলন কৰি ভগৱান শিৱৰ আশীৰ্বাদৰ বাবেও প্ৰাৰ্থনা কৰিব লাগে।



শাওনৰ পূৰ্ণিমাৰ দিনা ব্ৰত ৰাখিকে আপোনাৰ সকলো কামনা পূৰণ হয়।শাওনৰ পূৰ্ণিমাত কৰা পূজাত শিৱ সন্তুষ্ট হৈ ভক্তসকলৰ দুখ-কষ্ট দূৰ কৰি সুখ-সমৃদ্ধি প্ৰদান কৰে।


*এই প্ৰতিবেদন কেৱল ইন্টাৰনেটত উপলব্ধ তথ্যৰ উপৰত ভিত্তি কৰি সাধাৰণ জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবেহে দিয়া হৈছে, Nabaprajanma এ এই তথ্যৰ নিশ্চয়তা আৰু সত্যতা প্ৰদান নকৰে আৰু দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। লেখাবোৰ পঢ়ি ভাল পালে যদি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।





SeeHere is theComments

Sponsored

close