Chanakya Niti :যদি আপুনি বিফলতাৰ সোৱাদ ল'ব নিবিচাৰে, আচাৰ্য চাণক্যৰ এই ৯ টা মন্ত্ৰ মনত ৰাখিব।

 চাণক্য নীতিঃ যদি আপুনি বিফলতাৰ সোৱাদ ল'ব নিবিচাৰে, আচাৰ্য চাণক্যৰ এই ৯ টা মন্ত্ৰ মনত ৰাখিব।



চাণক্য নীতিৰ স্ৰষ্টা আচাৰ্য চাণক্যক এতিয়াও তেওঁৰ বুদ্ধিমত্তা আৰু বিভিন্ন বিষয়ৰ নিপুণতাৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ আৰু সৰ্বাধিক বিদ্বান লোকৰ শ্ৰেণীত ৰখা হৈছে। তেওঁ এজন দক্ষ ৰণনীতিবিদ, কূটনীতিবিদ আৰু লগতে এজন মহান অৰ্থনীতিবিদ আছিল। চাণক্যই বহুতো শাস্ত্ৰ ৰচনা কৰিছিল যিবোৰ এতিয়াও মানুহৰ বাবে উপযোগী। তেওঁৰ শাস্ত্ৰত নৈতিকতাৰ কথাবোৰ এতিয়াও জনসাধাৰণৰ মনত অতি জনপ্ৰিয় আৰু প্ৰচলিত।  


চাণক্যৰ মতে, প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে তেওঁলোকৰ জীৱনত সফলতা অৰ্জন কৰিব বিচাৰে। ইয়াৰ বাবে সকলো ব্যক্তিয়ে প্ৰচেষ্টা চলায়, কিন্তু তথাপিও বহুবাৰ সফলতাৰ মুখ দেখিব নোৱাৰে হয়। তাৰ পিছত তেওঁৰ ভুলবোৰ ভাগ্যৰ ওপৰত এৰি দিয়া হয়। কিন্তু কেতিয়াবা আমাৰ ভুল নীতিৰ ফলতো বিফলতা আহে। আনকি সফলতাৰ বৰা বঞ্চিত হোৱাৰ পাছতো বহুলোকে কেতিয়াও এই ভুল নীতিবোৰ মূল্যাঙ্কন নকৰে আৰু বাৰে বাৰে বিফল হয়। আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ চাণক্য নীতি নামৰ কিতাপখনত এনে বহুতো কথা উল্লেখ কৰিছে যিবোৰে এই ভুলসমূহ নকৰিবলৈ আৰু সফলতাৰ শীৰ্ষত উপনীত হ'বলৈ সহায় কৰে । আচাৰ্য চাণক্যই উল্লেখ কৰা সফলতাৰ মন্ত্ৰসমূহ ইয়াত দিয়া হৈছে-


১. আমি অতীতৰ বাবে অনুশোচনা কৰা উচিত নহয় বা ভৱিষ্যতৰ বিষয়ে চিন্তিত হোৱা উচিত নহয়। বিচক্ষণ লোকসকলে সদায় বৰ্তমানত বাস কৰে।


২. কোনো মানুহেই অত্যাধিক সৎ হোৱা উচিত নহয়। পোন কাণ্ড থকা গছ আটাইতকৈ বেছি কটা হয় আৰু বেছিভাগ সৎ মানুহে আটাইতকৈ বেছি কষ্ট পায় বুলি চাণক্যই উল্লেখ কৰিছে ।


৩. প্ৰতিটো বন্ধুত্বৰ আঁৰত নিশ্চয়ে কিছু স্বাৰ্থপৰতা থাকে । পৃথিৱীত এনে কোনো বন্ধুত্ব নাই যত কিছু পৰিমাণে হলেও নিজৰ স্বাৰ্থ লুকাই নাথাকে। গতিকে বন্ধু বাছনিৰ ক্ষেত্ৰত সদায় সাৱধান হোৱা উচিত। 


4. অসম্ভৱ শব্দটো বৃদ্ধসকলে ব্যৱহাৰ কৰে। সাহসী আৰু বুদ্ধিমান মানুহে তেওঁলোকৰ নিজৰ পথ নিজেই তৈয়াৰ কৰে। যিমানেই কঠিন কাম নহওঁক কিয় কেতিয়াও অসম্ভৱ বুলি ভবা উচিত নহয়। 


৫. যদি কোনোবাই আপোনাক প্ৰতাৰণা কৰিছে, তেন্তে ইয়াক নিজৰ মাজতে সীমিত ৰাখক, অন্যথা মানুহে আপোনাক উপহাস কৰিব যে আপুনি চতুৰ নহয়। হয়তো ইয়াৰে সুযোগ বুজি আপুনি জনা লোকসকলৰ মাজৰেই কোনোবাই আপোনাক প্ৰতাৰণাহে কৰিব পাৰে ।


6. ভয় হৈছে আপোনাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শত্ৰু আৰু শিক্ষা হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বন্ধু। এজন শিক্ষিত ব্যক্তিয়ে সকলো ঠাইতে সন্মান পায়। শিক্ষা এনে এক শক্তি যি সৌন্দৰ্য আৰু যৌৱনক পৰাজিত কৰিব পাৰে।


৭. যদি কোনো ব্যক্তিয়ে আৰ্থিক সংকটৰ সন্মুখীন হয়, তেন্তে এই বিষয়ে তেওঁ অৱগত কৰিব নালাগে। এনে বস্তুবোৰ গোপন ৰাখিব লাগে কিয়নো আপোনাৰ আৰ্থিক লোকচানৰ বিষয়ে জনাৰ পিছত, মানুহে আপোনাৰ পৰা নিজকে আঁতৰাই ৰাখিব যাতে তেওঁলোকে আপোনাক সহায় কৰিব নালাগে। তদুপৰি বহুলোকে আপোনাৰ আৰ্থিক সংকটৰ সুযোগ লৈ আপোনাক ক্ষতি কৰাৰ বাবে উঠিপৰি লাগিব। 


8. যদি আপোনাৰ তলৰ মানুহে আপোনাক অপমান কৰে, তেন্তে কেতিয়াও ইয়াক ৰাজহুৱা নকৰিব বা সেই ব্যক্তিসকলৰ সৈতে অযথা নিজকে সেই পৰ্যায়লৈ লৈ নাযাব। ই আপোনাৰ খ্যাতি হ্ৰাস কৰিব। এনে কথাবোৰ প্ৰায়ে আপোনাৰ ব্যক্তিত্বত বহুতো বেয়া প্ৰভাৱ পেলায় ।


৯. বহু সমস্যাৰ পিছত অহা ধন, নিজৰ সন্মান লাঘৱ কৰি বা শত্ৰুৰ তোষামোদৰ পৰা অহা ধৰ্ম্মক কেতিয়াও গ্ৰহণ কৰিব নালাগে।


Related Search

Chanakya Niti in Assamese

Chanakya Niti

Assamese daily horoscope

Best insurance for home

insurance for bike

insurance for car

LPG cylinder price today

LPG cylinder price Assam

liquefied petroleum gas cylinder news 

SeeHere is theComments

Sponsored

close