এই ১১টা অভ্যাস আজিয়েই ত্যাগ কৰক। গম নোপোৱাকৈ ক্ষতি কৰিব পাৰে আপোনাৰ লিভাৰৰ - 11 Habits That can damage your liver

 ১১ টা কাৰণ যি আপোনাৰ যকৃতৰ (Liver) ক্ষতি কৰিব পাৰে



যকৃত বা লিভাৰে শৰীৰৰ বাবে 500 ৰো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্য সম্পাদন কৰে। প্ৰ'টিন সংশ্লেষণৰ পৰা চৰ্বিৰ মেটাবলিজিমলৈকে , যকৃত হৈছে বিভিন্ন জৈৱৰাসায়নিক বিক্ৰিয়াৰ আসন। শৰীৰৰ বিষমুক্তকৰণ প্ৰক্ৰিয়া যকৃতত হয় আৰু ইয়াতেই ভিটামিন আৰু খনিজ সঞ্চিত থাকে। যিহেতু লিভাৰ অংগটো শৰীৰৰ দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ, ই আমি কৰা বহুতো কাৰ্যকলাপৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে। সেয়েহে আমি খোৱা খাদ্য, আমি খোৱা বস্তু, আমি সকলোৱে অনুসৰণ কৰা অভ্যাসে আমাৰ যকৃতৰ স্বাস্থ্য প্ৰভাৱিত কৰে। আহক আমি কিছুমান আচৰিত বস্তু চাওঁ যিয়ে এই অংগটোক ক্ষতি কৰিব পাৰে ।


লিভাৰক ক্ষতিৰ 11 টা কাৰণ - 11 Causes Of Liver Damage


কম পানী খোৱা (Drinking Less Water) 

পানীয়ে শৰীৰক বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে। ডিহাইড্ৰেশ্যনে শৰীৰক প্ৰভাৱিত কৰে কিয়নো আমাৰ শৰীৰ 75% পানীৰে নিৰ্মিত। যকৃতক দক্ষ হৈ থাকিবলৈ পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ তৰলৰ প্ৰয়োজন আৰু প্ৰয়োজনীয় পৰিমাণতকৈ কম পান কৰিলে যকৃতৰ সমস্যা হ'ব পাৰে । পানী খোৱাটোৱে যকৃতক ইয়াৰ ভাণ্ডাৰ বজাই ৰখাত সহায় কৰে আৰু ডিহাইড্ৰেচনৰ (Dehydration) ফলত ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়।


সুৰা সেৱন (Alcohol Consumption) 

শৰীৰৰ ওপৰত ইয়াৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ চাবলৈ আপুনি অত্যাধিক পৰিমাণৰ সুৰা পান কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। প্ৰতিটো শৰীৰৰ সুৰাৰ প্ৰতি পৃথক প্ৰতিক্ৰিয়া আৰু সীমা থাকে । যদি এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণ এজন ব্যক্তিৰ বাবে অত্যাধিক ব্যৱহাৰ হ'ব পাৰে আনজনৰ বাবে এই পৰিমাণৰ কোনো বিশেষ প্ৰতিক্ৰিয়া নাথাকিবও পাৰে । ই বহুখিনি নিৰ্ভৰ কৰে যকৃত ইতিমধ্যে কিমান অত্যাধিক পৰিশ্ৰম কৰিছে তাৰ ওপৰত। অত্যাধিক পৰিমাণৰ সুৰা পানে চিৰোচিছ আৰু যকৃতৰ ৰোগ আৰম্ভ কৰিব পাৰে। সীমিত পৰিমাণে সুৰাপান কৰা আৰু সুৰা সেৱনৰ সঘনতা সীমিত কৰা ভাল।


চিগাৰেট ধূমপান (Cigarette Smoking) 

কেৱল হাঁওফাঁওৰ কৰ্কট ৰোগেই নহয়, আনকি যকৃতৰ কৰ্কট ৰোগো ধূমপানৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ধপাত জ্বলাৰ বাবে উশাহত লোৱা ধোঁৱাই যকৃতক প্ৰভাৱিত কৰে। চিগাৰেটৰ ধোঁৱাৰ ফলত হোৱা অক্সিডেটিভ চাপ অপৰিসীম আৰু ই যকৃতক তেজ বিষযুক্ত কৰিবলৈ হেঁচা দিয়ে। ই শৰীৰত ক্ষতিকাৰক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ মুকলি কৰে আৰু অৱশেষত যকৃতৰ কৰ্কট ৰোগলৈ লৈ যায়।


প্ৰয়োজনতকৈ অধিক ওজন (Weighing More Than Needed) 

আদৰ্শ ওজনতকৈ গধুৰ হোৱাৰ অৰ্থ হৈছে শৰীৰত অত্যাধিক এডিপজ কোষকলা বা চৰ্বি কোষ আছে। এইবোৰে বিষাক্ত প্ৰ'টিন মুকলি কৰে যি যকৃতৰ কোষকলাৰ ক্ষতি কৰে। মেদবহুলতাই যকৃতক সুৰাপানৰ দৰে ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে আৰু আনকি যকৃতৰ কৰ্কট ৰোগলৈ লৈ যাব পাৰে।


এক উচ্চ চেনীযুক্ত আহাৰ (A High-Sugar Diet) 

অত্যাধিক চেনী আমাৰ স্বাস্থ্য প্ৰণালীটোৰ বাবে বেয়া। যিহেতু যকৃত হৈছে গ্লুকোজ বিপাকৰ বাবে সাগৰ, অত্যাধিক চেনীৰ ফলত যকৃতত চৰ্বি জমা হয়। যদিও শৰীৰৰ সকলো কোষে গ্লুকোজ অণুৰ যত্ন ল'ব পাৰে, কেৱল যকৃতৰ কোষেহে ফ্ৰুক্টোজ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। ফ্ৰুক্টোজ সকলো কোলা আৰু বেছিভাগ আবৰ্জনা আৰু সংসাধিত খাদ্য সামগ্ৰীৰ অংশ। সঘনাই আৰু নিৰন্তৰ ফ্ৰুক্টোজ সেৱনৰ ফলত যকৃতৰ অপৰিৱৰ্তনীয় ক্ষতি হ'ব পাৰে। 


ৰাতি গধুৰ আহাৰ খোৱা (Eating Heavy Dinners) 

যকৃতে ৰাতি ইয়াৰ বেছিভাগ কাম কৰে। শোৱাৰ ঠিক আগতে সমৃদ্ধ আৰু গধুৰ খাদ্য খোৱাৰ ফলত যকৃতৰ ওপৰত অতিৰিক্ত চাপ পৰে যাৰ ফলত কিছু সময়ৰ ভিতৰত ক্ষতি গ্ৰস্ত হয়। আপোনাৰ যকৃত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ, আপুনি সন্ধিয়া গাজৰ আৰু বীট খাব পাৰে যাৰ যকৃত পৰিষ্কাৰ কৰাৰ আকৰ্ষণীয় গুণাগুণ আছে। এইবোৰে যকৃৎক পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু আনকি ইয়াক পুনৰ নিৰ্মাণ কৰাতো সহায় কৰিব পাৰে ।


ট্ৰেন্স চৰ্বীযুক্ত গধুৰ আহাৰ (A Trans Fat Heavy Diet) 

প্ৰায় সকলো পেক কৰা আৰু সংসাধিত খাদ্যত ট্ৰেন্স চৰ্বি থাকে। এইবোৰেই শৰীৰত বেয়া কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। ট্ৰেন্স চৰ্বিৰ আন এটা ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ হ'ল সেইবোৰে ভাল কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে। পেক কৰা সামগ্ৰী, মাইক্ৰ'ৱেভ পপকৰ্ণ, আৰু পূৰ্ব-পেকেট কৰা আৰু ভজা খাদ্যতো এই ট্ৰেন্স চৰ্বি থাকে যিয়ে এই খাদ্যৰ জৰিয়তে আমাৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে। গতিকে এনেধৰণৰ খাদ্য পৰাপক্ষত এৰাই চলাই ভাল। 


ঔষধ (Medications) 

আপুনি নিজেই ব্যৱহাৰ কৰা ঔষধৰ ওপৰতেই হওঁক বা নিৰ্ধাৰিত ঔষধ হওঁক বা আনকি ভেষজ পৰিপূৰক হওঁক, প্ৰতিটো ঔষধ যকৃতৰ দ্বাৰা ভাঙি যায় আৰু এনেদৰে যকৃতৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায়। বেছিভাগ ক্ষেত্ৰত, যকৃতৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে কিন্তু যদি উচ্চ পালিত ঔষধ বা অত্যাধিক ঔষধ গ্ৰহণ কৰা হয় , ই যকৃতৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে।


এক চাপপূৰ্ণ জীৱনশৈলী (A Stressful Lifestyle) 

বছৰ বছৰ ধৰি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে চাপ অনুভৱ কৰিলে যকৃতৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে। গৱেষণাই কয় যে এই অংগটোক খঙৰ আৱেগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰিছে আৰু চাপ বা খং অনুভৱ কৰিলে প্ৰায়ে স্থায়ী ক্ষতি হ'ব পাৰে। অধ্যয়নে যকৃতৰ সমস্যাৰ বাবে মানসিক চাপ আৰু মৃত্যুৰ মাজত এক সম্পৰ্ক বিচাৰি পাইছে।


এটা বহিৰাগত জীৱনশৈলী (A Sedentary Lifestyle) 

ব্যায়াম উন্নত সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত লগতে ই যকৃতক বিশেষভাৱে সহায় কৰে। কেলৰি দহনৰ ফলত ঘাম ওলায় যি শৰীৰক নিজকে বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে আৰু এনেদৰে যকৃতক সহায়ৰ হাত প্ৰদান কৰে। সপ্তাহত কমেও তিনিৰ পৰা চাৰিবাৰ ব্যায়াম কৰক আৰু আনকি আপোনাৰ শৰীৰ ভাল অৱস্থাত ৰাখিবলৈ আধা ঘণ্টা খোজ কঢ়াও পৰ্যাপ্ত।


নিয়মীয়া চিকিৎসা পৰীক্ষা বাদ দিয়া (Skipping Regular Medical Checkup) 

যদিও বেছিভাগ লোকে তেওঁলোকৰ কলেষ্টেৰল, ৰক্তচাপ আৰু তেওঁলোকৰ হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে নিয়মীয়া পৰীক্ষা কৰায়, বহুতে যকৃতৰ স্বাস্থ্য পৰীক্ষা কৰা যকৃতৰ কাৰ্য পৰীক্ষাটো এৰাই যায়। আনকি যিসকলে সুৰা সেৱন নকৰে তেওঁলোকেও তেওঁলোকৰ যকৃত পৰীক্ষা কৰাব লাগে। কিয়নো যকৃতৰ বহুতো স্থিতি সুৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নহয় আৰু অতি পলম নোহোৱালৈকে ক্ষতিৰ লক্ষণ প্ৰদৰ্শন নকৰে। যকৃতৰ কাৰ্য পৰীক্ষা কেনেদৰে সম্পন্ন কৰিব লাগে সেই বিষয়ে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতক।

Related Search 

Assamese health tips 

Assamese daily tips 

how to make your liver healthy 

Assamese home tips 

health remidies in assamese 

Assam Latest news 

insurance for bike 

insurance for car 

insurance for home 

LPG cylinder price today 

LPG cylinder price in Guwahati 

liquefied petroleum gas cylinder price 


Disclaimer: The information included at this site is for educational purposes only and is not intended to be a substitute for medical treatment by a healthcare professional. Because of unique individual needs, the reader should consult their physician to determine the appropriateness of the information for the reader’s situation. 


SeeHere is theComments

Sponsored

close