কিচমিছৰ ১২ টা চমৎকাৰী পুষ্টিগত লাভালাভ - 12 important health benifit of raisins in Assamese

 কিচমিচৰ পুষ্টিগত তথ্য আৰু স্বাস্থ্যকৰ ৰেচিপিৰ 12 টা সমৃদ্ধ লাভালাভ - 12 Rich Benefits of Raisins, Nutritional Facts, and Healthy Recipes



জনপ্ৰিয় প্ৰবাদটোৰ দৰে, "কিতাপ এখনক ইয়াৰ বেটুপাতৰ দ্বাৰা বিচাৰ নকৰিব," কিচমিচবোৰকো সিহঁতৰ তীক্ষ্ণ, বয়সস্থ আৰু শুকান ৰূপৰ দ্বাৰা বিচাৰ কৰিব নালাগে।

এইবোৰ হৈছে আঁহ(fibre) , আইৰণ (Iron) কেলচিয়াম, পটাছিয়াম, আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিৰ এক সমৃদ্ধ উৎস, যি আপোনাৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰে আৰু আপোনাৰ চুলি আৰু ছাল উজ্জ্বল ৰখাত সহায় কৰে।


কিচমিছৰ পুষ্টিগত তথ্য (Nutritional Facts of Raisins)

কিচমিচ এক বহু পুষ্টিকৰ খাদ্য। কিচমিছত বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰয়োজনীয় উপাদান পোৱা যায়। তলত কিচমিছত উপস্থিত থকা পুষ্টিগত উপাদান সমূহৰ বিৱৰণ দাঙি ধৰা হৈছে -
কেলৰি (Calory)
প্ৰ'টিন (Protein)
চৰ্বি (Fats)
কাৰ্বোহাইড্ৰেট (Carbohydrates)
আঁহ (Fibre)
কেলচিয়াম (Calcium)
আইৰণ (Iron)
মেগনেছিয়াম (Magnesium)
পটাছিয়াম (Potassium)
ভিটামিন চি (Vitamin C)

কিচমিছৰ ১২ টা স্বাস্থ্য উপকাৰিতা (কিশ্মিশ) (12 Health Benefits of Raisins (Kishmish))


1. হজমত শক্তি বৃদ্ধি কৰে (Raisins Aids in digestion)

কিচমিচে পাচন তন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰখাত সহায় কৰে কিয়নো সেইবোৰ ফাইবাৰ সমৃদ্ধ আৰু পাকস্থলীত ৰেচক প্ৰভাৱ প্ৰদান কৰে।

কিচমিচৰ গ্ৰহণে (বিশেষকৈ শোৱাৰ আগতে বা সাৰ পোৱাৰ পিছত তিয়াই থোৱা কিচমিচ ) কোষ্ঠকাঠিন্য উপশম কৰাত সহায় কৰে, অন্ত্ৰৰ চলাচল মসৃণ ৰাখে, আৰু শৰীৰৰ পৰা আৱৰ্জনা সামগ্ৰী আৰু বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰ কৰে।

কিচমিচে ফুলা, এচিড ৰিফ্লাক্স, আৰু পেট ফুলাত তাৎক্ষণিক সকাহ আনে বুলিও জনা যায়।


2. কিচমিছে দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰে (Raisins improves eyesight)

কিচমিচবোৰ পলিফেনোলিক ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্ট যেনে ভিটামিন এ, এ-কেৰোটিনইড, আৰু বিটা কেৰোটিনত সমৃদ্ধ যি আপোনাৰ দৃষ্টিশক্তি শক্তিশালী ৰখাত সহায় কৰে।

এই পুষ্টিবোৰে আপোনাৰ চকুৰ সুৰক্ষাত সহায় কৰে আৰু মুক্ত ৰেডিকেলৰ কাৰ্য হ্ৰাস কৰে যি দৃষ্টিশক্তি দুৰ্বল কৰে আৰু পেশীৰ অৱক্ষয় ৰ লগতে ছানিৰ সৃষ্টি কৰে।


3. কিচমিছে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে (Raisins regulates blood pressure)

শৰীৰত অতিৰিক্ত নিমখ খোৱাৰ ফলত ৰক্তচাপ হয়। কিচমিচ হৈছে কম ছডিয়াম যুক্ত খাদ্য য'ত যথেষ্ট পৰিমাণৰ পটাছিয়াম থাকে, যি আপোনাৰ শৰীৰত ছডিয়ামৰ পৰিমাণ সন্তুলিত কৰাত আৰু আপোনাৰ ৰক্তনলীবোৰ শিথিল কৰাত সহায় কৰে । 


4. কিচমিছে হাড়ৰ শক্তি উন্নত কৰে (Raisins improves bone strength)

কিচমিচবোৰ কেলচিয়ামেৰে ভৰপূৰ যি হাড়ৰ শক্তিৰ বাবে প্ৰয়োজন। শক্তিশালী হাড় গঠনৰ বাবে প্ৰয়োজন হোৱা আন এক মুখ্য পুষ্টি হৈছে বোৰন, আৰু কিচমিচ হৈছে ইয়াৰ সমৃদ্ধ উৎস।

সেয়েহে, কেইবাটাও গৱেষণা অধ্যয়ন অনুসৰি, কিচমিচ খোৱা, বিশেষকৈ তিয়াই থোৱা কিচমিচ খোৱাটোৱে পুষ্টিৰ উন্নত শোষণ আৰু হাড়ৰ ঘনত্ব উন্নত কৰাত সহায় কৰে।


5. কিচমিছে ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্য সমৰ্থন কৰে (Raisins supports weight loss goals)

কিচমিছত কেলৰি কম আৰু প্ৰাকৃতিকভাৱে মিঠা। অতিৰিক্ত কেলৰি লোড নকৰাকৈ আপোনাৰ মিঠাৰ হেঁপাহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ এইবোৰ উৎকৃষ্ট ।

তদুপৰি এইবোৰত আঁহও (Fibre) সমৃদ্ধ, যি শৰীৰক কেৱল এটা সৰু পৰিৱেশনৰ সৈতে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে সকাহ অনুভৱ কৰাত সহায় কৰে। লগতে, ই আপোনাৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত আপোনাৰ ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্যবোৰতো সমৰ্থন কৰে।


5. কিচমিছে ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্য সমৰ্থন কৰে (Raisins supports weight loss goals)

কিচমিছত কেলৰি কম আৰু প্ৰাকৃতিকভাৱে মিঠা। অতিৰিক্ত কেলৰি লোড নকৰাকৈ আপোনাৰ মিঠাৰ হেঁপাহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ এইবোৰ উৎকৃষ্ট ।

তদুপৰি এইবোৰত আঁহও (Fibre) সমৃদ্ধ, যি শৰীৰক কেৱল এটা সৰু পৰিৱেশনৰ সৈতে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে সকাহ অনুভৱ কৰাত সহায় কৰে। লগতে, ই আপোনাৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত আপোনাৰ ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্যবোৰতো সমৰ্থন কৰে।


5. কিচমিছে ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্য সমৰ্থন কৰে (Raisins supports weight loss goals)

কিচমিছত কেলৰি কম আৰু প্ৰাকৃতিকভাৱে মিঠা। অতিৰিক্ত কেলৰি লোড নকৰাকৈ আপোনাৰ মিঠা হেঁপাহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সেইবোৰ মহান।

এইবোৰত আঁহও সমৃদ্ধ, যি শৰীৰক কেৱল এটা সৰু পৰিৱেশনৰ সৈতে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভৰ্তি অনুভৱ কৰাত সহায় কৰে। লগতে, ই আপোনাৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে আৰু হেঁপাহ কমায়, যাৰ ফলত আপোনাৰ ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্যবোৰো সমৰ্থন কৰে।


6. কিচমিছে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে (Raisins boosts immunity)

এই সৰু শুকান ফলবোৰে বহুতো ভিটামিন আৰু খনিজ যেনে কেলচিয়াম, লো, আৰু ভিটামিন চিৰে ভৰপূৰ যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰে আৰু সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে।

প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ আৰু কিচমিছৰ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল গুণাগুণে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে, এনেদৰে আপোনাৰ শৰীৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰতি কম সংবেদনশীল হয়।


7. কিচমিছে ৰক্তহীনতা প্ৰতিৰোধ কৰে (Raisins prevents anemia)

ৰক্তহীনতা প্ৰতিৰোধ কৰাত কিচমিছে এক তুচ্ছ ভূমিকা পালন কৰে।

লোহিত ৰক্ত কণিকা গঠনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় আটাইতকৈ অত্যাৱশ্যকীয় উপাদান লোহিত ৰক্ত কণিকা তৈয়াৰ কৰাত কিচমিছে সহায় কৰে যি সমগ্ৰ শৰীৰত অক্সিজেন কঢ়িয়াই নিয়াৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়।


8. কিচমিছে ফুলা আৰু এচিডিটি নিৰাময় কৰে (Raisins cures bloating and acidity)

কিচমিছত উচ্চ পৰিমাণৰ পটাছিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম থাকে, যি এচিডিটি হ্ৰাস কৰে।

কিচমিচ নিয়মীয়াকৈ সেৱন কৰিলে তেজৰ বিষাক্ত স্তৰ হ্ৰাস হয় যাৰ ফলত ফুলা, পেট ফুলা, আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা যেনে ফোঁহা আৰু ছালৰ ৰোগ আদিৰ দৰে স্থিতি হ্ৰাস হয়।


9. কিচমিছে দাঁতৰ ক্ষয় প্ৰতিহত কৰে (Raisins prevents tooth decay)

কিচমিছত থকা অলিয়ানোলিক এচিডে দাঁতৰ ক্ষয় প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে।

এইবোৰে বীজাণু আঁতৰাই দাঁত পৰিষ্কাৰ আৰু স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে। কিচমিচে গহ্বৰ সৃষ্টিকাৰী বেক্টেৰিয়া প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে।

তদুপৰি, যিহেতু কিচমিচত কেলচিয়াম আৰু বোৰন সমৃদ্ধ থাকে, সেইবোৰে দাঁতৰ ক্ষয় প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে আৰু লগতে দাঁত বগা কৰাত সহায় কৰে।


10. কিচমিছে বন্ধ্যাত্বৰ সমস্যাৰ চিকিৎসা কৰে (Raisins treats infertility problems)

প্ৰাকৃতিক শৰ্কৰা কিচমিছত প্ৰচুৰ পৰিমাণে থকাৰ সৈতে, ই যথেষ্ট শক্তি মুকলি কৰাত সহায় কৰে আৰু পুৰুষৰ ইৰেক্টাইল ডিচফাংশনৰ চিকিৎসাত উপযোগী।

তদুপৰি, কিচমিছত আৰ্জিনিন থাকে, যি শুক্ৰাণুৰ গতিশীলতা উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু বন্ধ্যাত্বৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে।


11. কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে (Regulates cholesterol levels and improves heart health)

যেতিয়া নিয়মীয়াকৈ কিচমিচ খোৱা হয়, বেয়া কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায়ক হয় আৰু ভাল কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি পায় ।

ইয়াৰ দ্বাৰা, হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত হোৱাটো নিশ্চিত হয় আৰু তেজ গোট মৰা আৰু অন্যান্য কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ সমস্যা সৃষ্টি হোৱা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।


12. ছালৰ যত্ন আৰু স্বাস্থ্যকৰ চুলি (Skincare and healthy hair)

এক অধ্যয়ন অনুসৰি, কিচমিছত ৰেচভেৰাট্ৰলৰ উপস্থিতিয়ে তেজৰ পৰা বিষাক্ত কোষ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে আৰু তেজ বিশুদ্ধ কৰাত সহায় কৰে। ছালৰ কোষবোৰো ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা প্ৰতিহত কৰা হয় আৰু কোঁচ আৰু চেগি ছাল প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে।

ইয়াৰ উপৰিও, কিচমিচে চকচকে চুলি বজাই ৰখাত সহায় কৰে আৰু চুলি সৰাৰ সমস্যা প্ৰতিহত কৰে, বিশেষকৈ ফ্লেকিনেছ, মূৰৰ ছালৰ খজুৱতি, আৰু উফিৰ দৰে স্থিতি।

Related Search
Benifit of raisins
Benifit of raisins in assamese
Assamese health tips
health tips in assamese
Assamese home tips
Assam Latest news
Assam breaking news
Assamese news today

DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only।It is important to consult the relevant experts before applying them yourself. 


SeeHere is theComments

Sponsored

close