এই ১০ টা অভ্যাস ত্যাগ কৰক। গম নোপোৱাকৈ ক্ষতি কৰিব পাৰে আপোনাৰ কিডনীৰ - Assamese health tips

 বৃক্কৰ স্বাস্থ্য: এই 10 টা দৈনন্দিন অভ্যাস বৃক্কৰ বাবে অতি বিপদজনক - Health tips in Assamese - Make your kidney healthy 




বৃক্কই আমাৰ শৰীৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই শৰীৰৰ পৰা আৱৰ্জনা আৰু অতিৰিক্ত তৰলউলিয়াই দিয়াত সহায় কৰে। লগতে পানী, লৱণ আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখিবলৈ এচিড আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। এই স্বাস্থ্যকৰ ভাৰসাম্য অবিহনে, আপোনাৰ শিৰা, পেশী আৰু শৰীৰৰ অন্যান্য কলাবোৰে (tissue) সঠিকভাৱে কাম কৰিব নোৱাৰে।


এই ক্ষেত্ৰত, বৃক্কৰ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰে। আমি আমাৰ দৈনন্দিন ৰুটিনত বহুতো ভুল কৰোঁ যি আমাৰ বৃক্কৰ ক্ষতি কৰে আৰু এইবোৰ অতি সাধাৰণ অভ্যাস। এই অভ্যাস সমূহৰ বিষয়ে জানো আহক - 


1. পেইনকিলাৰৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰ:

বজাৰৰ চিকিৎসা দোকানত এনে বহুতো নন-ষ্টেৰইডেল এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী ঔষধ (এনএছএআইডি) উপলব্ধ যি আপোনাৰ বিষ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। কিন্তু সেইবোৰে আপোনাৰ বৃক্কৰো ক্ষতি সাধন কৰিবপাৰে। বিশেষকৈ যদি কোনোবাই ইতিমধ্যে বৃক্কৰ ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ আছে, তেনেলোকৰ বাবে পেইনকিলাৰ লোৱাটো অতি বিপদজনক। গতিকে নিয়মীয়া আধাৰত পেইনকিলাৰ গ্ৰহণ নকৰা আৰু আপোনাৰ বৃক্কৰ লগতে স্বাস্থ্যৰ যত্ন লোৱা ভাল।


2. অতিৰিক্ত নিমখৰ ব্যৱহাৰ

 উচ্চ পৰিমাণৰ নিমখ (ছডিয়াম) থকা খাদ্যই ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু লগতে বৃক্কৰ ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। নিমখৰ সলনি, আপুনি বনৌষধি আৰু মচলাৰে আপোনাৰ খাদ্যৰ সোৱাদ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। অতিৰিক্ত নিমখ সেৱন বৃক্কৰ বাবে অতি ক্ষতিকাৰক। 


3. সংসাধিত খাদ্যৰ অত্যাধিক সেৱন

সংসাধিত খাদ্য (Processed Foods ) ছডিয়াম আৰু ফছফৰাছসমৃদ্ধ হয়। বৃক্কৰ ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলে পেকেটযুক্ত খাদ্য খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে। উচ্চ ফছফৰাছযুক্ত এনে সংসাধিত খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো বৃক্ক আৰু হাড়ৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে।


4. একো ঠাইতে দীঘলীয়া সময় ধৰি বহি থকা :

দীৰ্ঘসময় ধৰি একে ঠাইত বহি থকাটোও বৃক্কৰ ৰোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এক অভ্যাস। চিকিৎসকৰ মতে, স্থিৰ জীৱনশৈলীয়ে বৃক্কৰ স্বাস্থ্যত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। দৈনিক শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা উন্নত ৰক্তচাপ আৰু ভাল বিপাকৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, যি বৃক্কক স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে।


অত্যাধিক চেনী খোৱা

অত্যাধিক চেনী সেৱন কৰিলে মেদবহুলতা হ'ব পাৰে, যি আপোনাৰ উচ্চ ৰক্তচাপ (high blood pressure ) আৰু ডায়েবেটিচ (diabetes )ৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে আৰু দুয়োটাই বৃক্কৰ ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। গতিকে আপুনি কেৱল অতিৰিক্ত চেনী খোৱাৰ প্ৰতি সাৱধান হোৱাই নহয়, ইয়াৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা অতি কম পৰিমাণৰ বস্তু খাব লাগে। ইয়াৰ উপৰিও, নিয়মীয়াকৈ বিস্কুট, মচলা, খাদ্যশস্য আৰু বগা পিঠা খোৱা অভ্যাস কমাব লাগে নহলে পৰিহাৰ কৰিব লাগে কিয়নো সেই সকলোবোৰতে চেনী থাকে। যিকোনো খাদ্য পেকেজিং ক্ৰয় কৰাৰ আগতে সাৱধানে পঢ়ি লৈহে ক্ৰয় কৰা উচিত ।


পৰ্যাপ্ত টোপনি পোৱা নাই

আপোনাৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য বজাই ৰাখিবলৈ নিশা ভাল টোপনি অহাটো অত্যাৱশ্যকীয়। বৃক্কৰ কাৰ্যবোৰ শ্লীপ ৱাক চক্ৰৰ (Sleep Walk Cycle)ৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰিত হয় যি 24 ঘণ্টাৰ ভিতৰত বৃক্কৰ কামৰ বোজা সমন্বয় কৰাত সহায় কৰে।


নিজকে হাইড্ৰেটেড কৰি নৰখা 

নিজকে হাইড্ৰেটেড ৰখাটোৱে আপোনাৰ বৃক্কক শৰীৰৰ পৰা ছডিয়াম আৰু বিষাক্ত পদাৰ্থ (বিষাক্ত পদাৰ্থ) পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে। পৰ্যাপ্ত পানী খোৱাটোৱে বৃক্কৰ বিষোৱা পাথৰ পৰিহাৰ কৰাত সহায় কৰে। বৃক্কৰ সমস্যা থকা ৰোগীসকলক কম তৰল গ্ৰহণৰ প্ৰয়োজন। কিন্তু স্বাস্থ্যৱান বৃক্ক থকা লোকসকলে দৈনিক 3-4 লিটাৰ পানী খোৱাটো আৱশ্যক।


ধূমপান

ধূমপান কেৱল আমাৰ হাঁওফাঁও আৰু যকৃতৰ বাবেই যে ক্ষতিকাৰক তেনে নহয়, ই আমাৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰো ক্ষতি কৰে। ধূমপান কৰা লোকসকলৰ প্ৰস্ৰাৱত প্ৰ'টিন থকাৰ সম্ভাৱনা অধিক, যি বৃক্ক বিকল হোৱাৰ লক্ষণ।


অত্যাধিক সুৰা পান

যদি এমাহত এবাৰ বা 15 দিনত পাতল পৰিমাণত সুৰা সেৱন কৰা হয়, ই ক্ষতি নকৰে। কিন্তু যদি আপুনি ইয়াক নিয়মীয়া আধাৰত পান কৰে তেন্তে আপোনাৰ নিজৰ স্বাস্থ্যৰ লগত নিজেই খেল কৰাহে হব। নিয়মীয়াকৈ সুৰা পান কৰিলে বৃক্ক বিকল হ'ব পাৰে। অত্যাধিক সুৰাপান কৰা লোকৰ (প্ৰতিদিনে চাৰিটাতকৈ অধিক পানীয়) দীৰ্ঘম্যাদী বৃক্কৰ ৰোগৰ আশংকা থাকে।


অত্যাধিক মাংস খোৱা

জন্তুৰ প্ৰ'টিনে তেজত(Animal protein generates) উচ্চ পৰিমাণৰ এচিড উৎপন্ন কৰে যি বৃক্কৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে আৰু এচিডোচিছ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এচিডোচিছ হৈছে এনে এক স্থিতি য'ত বৃক্কই দ্ৰুতগতিত এচিড আঁতৰাবলৈ সক্ষম নহয়।


Related Search

Assamese health tips

Assamese daily health tips

how to make your kidney healthy

Health tips in assamese 

Assam Latest news 

Assamese breaking news 


DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only. It is important to consult the relevant experts before applying them yourself.
SeeHere is theComments

Sponsored

close