নেমুৰ বাকলিৰ আছে চমৎকাৰী লাভালাভ,গম পালে কেতিয়াও পেলাই নিদিব নেমুৰ বাকলি Lemon Peel Amazing Benefits

নেমুৰ বাকলিৰ আছে চমৎকাৰী লাভালাভ,গম পালে কেতিয়াও পেলাই নিদিব নেমুৰ বাকলি Lemon Peel Amazing Benefits 



Lemon Peel Amazing Benefits

নেমু হৈছে এবিধ পাচলি যিয়ে কেৱল খাদ্যৰ সোৱাদ বৃদ্ধি কৰাই নহয় স্বাস্থ্যকো বহুধৰণে লাভালাভ দিয়ে। এতিয়ালৈকে আপুনি হয়তো নেমুক কেৱল ৰসৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰি থাকিব পাৰে, কিন্তু আপুনি জানি আচৰিত হব যে নেমুৰ ৰসৰ সমানে ইয়াৰ বাকলিও আমাৰ বাবে লাভজনক। নেমুৰ বাকলিত ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। কেৱল সেইটোৱেই নহয়, ইয়াৰ বাকলিবোৰ ভিটামিন চি, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম আদিৰে পৰিপূৰ্ণ । এতিয়া আপুনি ভাবিব পাৰে যে ইমান দিনে আমি পেলাই দিয়া নেমুৰ বাকলিবোৰত লুকাই আছে বহু লাভ। আজিৰ এই লিখনিত আমি আপোনাক নেমুৰ বাকলিৰ কিছু লাভালাভৰ বিষয়ে জনাম


ছালৰ বাবে অত্যন্ত লাভজনক (Beneficial for skin) 

নেমুৰ বাকলিবোৰে মৃত ছাল আঁতৰোৱাৰ লগতে ছালৰ বৰণ উন্নত কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰে। নেমুৰ বাকলি ছালত ঘঁহি অলপ পিছত গৰম পানীৰে ধুৱক। এনে কৰিলে ছালৰ বাহিৰৰ স্তৰত জমা হোৱা ময়লা আঁতৰ হয়, লগতে খজুৱতি আৰু শালমইনাৰ দৰে সমস্যাবোৰো দূৰ কৰিব পাৰি।


নখ পৰিষ্কাৰ কৰে (Lemon Peel cleans Nails).

কেতিয়াবা আমি অনুভৱ কৰোঁ যে আমাৰ নখৰ ৰঙৰ কিছু পৰিৱৰ্তন হৈছে। এতিয়া আপুনি চিন্তা কৰিব নালাগে। নেমুৰ বাকলি নখত ঘঁহি লে এই সমস্যাৰ পৰা আপোনাক উপকৃত কৰিব পাৰে। নেমুৰ অম্লীয় গুণে আপোনাক নখৰ পৰিৱৰ্তিত ৰং পুনৰ সংশোধন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।


নখবোৰ গৰম পানীত 10 মিনিটৰ বাবে ডুবাওক। প্ৰতিটো নখক সতেজ নেমুৰ বাকলিৰে 20 ৰ পৰা 30 ছেকেণ্ডৰ বাবে ঘঁহি দিয়ক। ইয়াৰ পাছত নখবোৰ পানীৰে ধুৱক। এইদৰে দিনত দুবাৰকৈ এই প্ৰক্ৰিয়াটো কৰক যেতিয়ালৈ আপোনাৰ নখৰ ৰং থিক নহয়।


পৰুৱাৰ উৎপাতৰ পৰা ৰক্ষা (Lemon Peels Keep Ants Away)

পৰুৱাৰ উৎপাতৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাটো এক হতাশাজনক আৰু ক্লান্তিকৰ কাম। এতিয়া আপুনি নেমুৰ বাকলিৰ সহায়ত আপোনাৰ পাকঘৰ আৰু আপোনাৰ ঘৰৰ অন্যান্য এলেকাবোৰ পৰুৱাৰ উৎপাতৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে। নেমুৰ বাকলিটো সৰু টুকুৰাকৈ কাটক। এই টুকুৰাবোৰ কীট-পতংগ আৰু পৰুৱা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিবলৈ খিৰিকী, প্ৰৱেশ দুৱাৰ আৰু যিকোনো প্ৰকাৰৰ ফাকত ৰাখক। এই ব্যৱস্থাবোৰ কেইদিনমানৰ বাবে গ্ৰহণ কৰি থাকিব।


ঘৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে নেমুৰ বাকলি(Lemon Peel for Cleaning).

ঘৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈও নেমুৰ বাকলি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ই খিৰকিৰ আইনা আৰু অন্যান্য ঘৰুৱা সামগ্ৰী পৰিষ্কাৰ কৰাত বিশেষভাৱে কাৰ্যকৰী। এমুঠি পৰিষ্কাৰ চফ (পানমচলা) আৰু কটা নেমুৰ বাকলি এটা জাৰত ৰাখক আৰু ওপৰৰ পৰা বগা ভিনেগাৰ ঢালি দিয়ক। ঢাকনিটো বন্ধ কৰক আৰু জাৰটো 2 ৰ পৰা 3 সপ্তাহৰ বাবে ৰদত ৰাখক । মাজে মাজে এই জাৰটো লৰাই দিয়ক। এতিয়া মিশ্ৰণটো ফিল্টাৰ কৰক আৰু ইয়াক এটা পৰিষ্কাৰ স্প্রে বটলত ভৰাই দিয়ক। এতিয়া আপুনি যিকোনো বস্তু পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ এই ঘৰুৱা নেমু ক্লিনাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।



মাইগ্ৰেনৰ পৰা মুক্তি( Migraine pain).

নেমুৰ বাকলি ৰদত দি শুকাই ইয়াৰ পেষ্ট তৈয়াৰ কৰক। এতিয়া এই পেষ্টটো কপালত দিলে বিষৰ পৰা সোনকালে মুক্তি লাভ কৰিব ।


নেমু বাকলিৰ চাহ (Lemon Peel for tea )

নেমুৰ বাকলি নেমু চাহ তৈয়াৰ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি৷ যিহেতু নেমুক ভিটামিন চি আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক উন্নত উৎস বুলি গণ্য কৰা হয়, বাকলিৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা চাহটোৱে আপোনাক কেৱল ভাল সোৱাদ প্ৰদান কৰাই নহয়, আৰু ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও অতি লাভজনক।

নেমুৰ বাকলি চাহ তৈয়াৰ কৰিবলৈ 1 টা ডাঙৰ চামুচ সমান মিহি কৈ কটা নেমুৰ বাকলি একাপ পানীত যোগ দিয়ক। বাকলিৰ ওপৰত উতলা পানী যোগ দিয়ক। ইয়াক ঢাকি দিয়ক আৰু ইয়াক 10 মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক। এতিয়া চাকনিৰে চাকি পনীয়খিনি মৌৰ সৈতে একেলগে ভালদৰে লৰাওক। ইয়াৰ পাছত সেৱন কৰক।


Related Search

Assamese Daily health news

health news assamese

Assamese health tips

Assamese health news today

lemon peel benifit in assamese

lemon peel benifits

insurance for health

health insurance benifit

health insurance update

latest insurance policy for health 

SeeHere is theComments

Sponsored

close