মকৰ সংক্ৰান্তি বা মাঘ বিহুৰ দিনা ভুলতো নকৰিব এই 10 টা কাম - এই সমূহ কাম কৰিলে পূণ্য অৰ্জন কৰিব - makar sankranti magh Bihu 2022 tips - নিয়মীয়া খবৰ

মকৰ সংক্ৰান্তি বা মাঘ বিহুৰ দিনা ভুলতো নকৰিব এই 10 টা কাম - এই সমূহ কাম কৰিলে পূণ্য অৰ্জন কৰিব - makar sankranti magh Bihu 2022 tips


মকৰ সংক্ৰান্তি বা মাঘ বিহুৰ দিনা ভুলতো নকৰিব এই 10 টা কাম -



প্ৰতি বছৰে, মকৰ সংক্ৰান্তি সমগ্ৰ দেশতে ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হয়। বহুতো ৰাজ্যত, ইয়াক খিচুড়ি বুলিও কোৱা হয়। ৰাজস্থান, মধ্য প্ৰদেশ, গুজৰাট, উত্তৰ প্ৰদেশ, বিহাৰকে ধৰি বহুতো ৰাজ্যত আজিৰ দিনটোত ৰাতিপুৱাৰ পৰা অনুদান আৰম্ভ হয়। বহুতো ৰাজ্যত, ঘুড়ি উৰোৱা হয় আৰু সন্ধিয়া আতচবাজী দেখা যায়। অসমতো এই দিনটোতে ভোগালী বিহু বা মাঘবিহু পালন কৰা হয় । দৰাচলতে, এটা নিৰ্দিষ্ট ৰাশিচিহ্নত সূৰ্যৰ ঘূৰ্ণনক সংক্ৰান্তি বুলি কোৱা হয় আৰু এই সময়তেই দেশৰ বিভিন্ন স্থানত বিভিন্ন ধৰণে মকৰ সংক্ৰান্তি পালন কৰে ।

মকৰ সংক্ৰান্তি হয় যেতিয়া সূৰ্য মকৰ ৰাশিত প্ৰৱেশ কৰে। এই সময়ত সূৰ্য উত্তৰায়ন। সেয়েহে, এই সময়ত কৰা জপ আৰু দানৰ ফল অসীমভাৱে ভাঁজ কৰা হয়। পুহ আৰু মাহ মাহৰ সংক্ৰান্তিত পালন কৰা হয় এই মকৰ সংক্ৰান্তি ।

এইটো এটি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ সূৰ্য আৰু শনি এই উৎসৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। কোৱা হয় যে এই উৎসৱত, সূৰ্য তেওঁৰ পুত্ৰ শনিক লগ কৰিবলৈ আহে। সাধাৰণতে, শুক্ৰও প্ৰায় একে সময়তে ওপৰলৈ উঠে, সেয়েহে ইয়াৰ পৰা ভাল কাম আৰম্ভ হয়। কেৱল সেয়াই নহয়, মকৰ সংক্ৰান্তিয়ে দিনটো ডাঙৰ আৰু ৰাতিটো সৰু কৰি তোলে।

যদিও মকৰ সংক্ৰান্তিত কিছুমান কাম কৰাটো শুভ বুলি বিবেচনা কৰে, কিছুমান কাম আছে যিবোৰ কৰিবলৈ স্পষ্টভাৱে নিষিদ্ধ।

গতিকে আহক আহক কি কি জানো কাম কৰিব নালাগে...

- গা ধোৱা অবিহনে আজিৰ দিনটোত খাদ্য গ্ৰহণ নকৰিব। বিশ্বাস কৰা হয় যে আজিৰ দিনটোত গংগা বা নদীলৈ গৈ গা ধুব লাগে, গংগা বা নদী বুলিয়েই নহয়, ঘৰতে হলেও স্নান কৰিবহে খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগে।

- মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা মহিলাসকলে চুলি ধুব নালাগে। আপুনি আনকি পুণ্য কালত আপোনাৰ টুথব্ৰাছো কৰা উচিত নহয়।

- যদি আপুনি সূৰ্য দেৱতাৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে সন্ধিয়াৰ সময়ত খাদ্য গ্ৰহণ নকৰিব।

- আজিৰ দিনটোত ঘৰৰ ভিতৰত বা বাহিৰত কোনো গছ কাটিব বা ফালিব নালাগে।

- আজিৰ দিনটোত মাতাল নহ'ব। আপুনি সুৰা, চিগাৰেট, গুটকা আদি সেৱন পৰিহাৰ কৰা উচিত। মচলাযুক্ত খাদ্য এই দিনটোত খাব নালাগে।

- মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা গৰু বা ম'হৰ গাখীৰ গাখীৰ খীয়াব নালাগে।

- মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা সংযমতা অৱলম্বন কৰা উচিত আৰু আপোনাৰ কথা কওঁতে খং কৰা উচিত নহয় ।

- আজিৰ দিনটোত নহৰু, পিয়াজ আৰু মাংস খাব নালাগে ।

- ই প্ৰকৃতিৰ উৎসৱ আৰু সেউজীয়াৰ উৎসৱ। এনে পৰিস্থিতিত, আজিৰ দিনটোত শস্য চপোৱাৰ কাম নকৰি পিছুৱাব লাগে।

- যদি মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা ভিক্ষাৰী, সন্ন্যাসী বা বৃদ্ধ ব্যক্তি আপোনাৰ ঘৰলৈ আহে, তেন্তে তেওঁক খালী হাতেৰে ঘূৰি আহিবলৈ নিদিব।

মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা এই সমূহ কাম কৰিলে পূণ্যতা অৰ্জন হয়

- সূৰ্য নমস্কাৰ- মকৰ সংক্ৰান্তি পৰ্ব সূৰ্যৰ উপাসনাৰ লগত যুক্ত। এইদিনটোত সূৰ্য ধনু ৰাশিৰ পৰা মকৰ ৰাশিত প্ৰৱেশ কৰে।

-মকৰ সংক্ৰান্তিত তিল গুড়ৰ লাডু খোৱাটো উপকাৰী।

-জ্যোতিৰ শাস্ত্ৰ মতে, সকলো ৰাশিৰ জাতক-জাতিকাই মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা তিল দান কৰা উচিত। এনে কৰিলে কালসৰ্পদোষ কৰ্তন হয়। ৰাহু-কেতুৰ সমস্যা থাকিলে খণ্ডন হয়।

Related Search
Makar sankrati tips
makar sankrati tips assamese
Assamese religious tips
Assamese daily tips
happy Makar sankrati 2022
happy magh Bihu 2022
happy bhogali Bihu 2022
insurance for wealth
home insurance policy
home insurance tips

DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only. It is important to consult the relevant experts before applying them yourself.


SeeHere is theComments

Sponsored

close