আপোনাৰ সন্তানৰ শ্ৰীবৃদ্ধিৰ বাবে সেৱন কৰাৱক নাৰিকলৰ পানী। আছে এনে ১১টা চমৎকাৰী লাভালাভ। benifit of coconut water for kids

আপোনাৰ সন্তানৰ শ্ৰীবৃদ্ধিৰ বাবে সেৱন কৰাৱক নাৰিকলৰ পানী। আছে এনে ১১টা চমৎকাৰী লাভালাভ। 



 আপুনি আপোনাৰ সন্তানৰ বাবে প্ৰাকৃতিক, পুষ্টিকৰ পানীয় বিচাৰি আছে নেকি? আপুনি আপোনাৰ  সন্তানক ডিহাইড্ৰেচন আৰু মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণৰ সন্মুখীন হোৱা আদি প্ৰতিহত কৰিবলৈ আগ্ৰহী নেকি? যদি আপুনি মূৰ দুপিয়ালে, আপুনি আমাৰ পোষ্টটো পঢ়িলে উপকৃত হব । আপোনাৰ সন্তানৰ আহাৰৰ তালিকাত নাৰিকল পানী যোগ দিয়াটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কাম। নাৰিকল পানী শিশুৰ বাবে ভাল নেকি, নাৰিকল পানী কিয় স্বাস্থ্যকৰ আৰু আপুনি ইয়াক কেনেদৰে গ্ৰহণ কৰিব সেই সম্পৰ্কে জানোঁ আহক। 


নাৰিকলপানী কি? (What Is Coconut Water) 

নাৰিকল পানী হৈছে নাৰিকল ফলৰ ভিতৰত এক প্ৰাকৃতিক, পুষ্টিকৰ আৰু সতেজ তৰল। নাৰিকলপানীত চৰ্বি আৰু কেলৰি কম কিন্তু খনিজ, ভিটামিন আৰু অন্যান্য পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ।


নাৰিকল কিয় নাৰিকলৰ পানী খাব লাগে  (Why need to drink coconut water) :


নাৰিকল আৰু নাৰিকলৰ পানীত যথেষ্ট পৰিমাণে ভিটামিন A, মেগনেচিয়াম, মেগানিজ, পটাচিয়াম, ৰাইবফ্লেভিন, নিয়াচিন, থায়ামিন তথা পেডিক্সিন আৰু চদিয়াম থাকে। লগতে দেহত প্ৰয়োজন হোৱা ইলেক্ট্রলাইট আৰু যথেষ্ট পৰিমানৰ পানী থাকে৷ ইয়াৰ উপৰিও যথেষ্ট পৰিমাণে এন্টী অক্সিডেন্ট, প্রটিন, চৰ্বী আছে। ই এটা কলতকৈ দুগুণ পটাছিয়ামৰ পৰিমাণৰ বহন কৰে। মাত্ৰ এটা নাৰিকলে  আপোনাৰ সন্তানক ১১ টা এনে চমৎকাৰী লাভালাভ পানী প্ৰদান কৰে। শিশুসকলৰ বাবে নাৰিকল পানীৰ বিভিন্ন স্বাস্থ্য উপকাৰিতা সম্পৰ্কে জানোঁ আহক।


১) দেহৰ কোষত জমা হৈ থকা বিষাক্ত অবর্জিত পদার্থ নিষ্কাষণ হয় ।


২) মেগনেচিয়াম থকা বাবে দেহত ডায়েবেটিচ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। লগতে ইনচুলিন হৰমন নিয়ন্ত্ৰণ কৰি তেজৰ চুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণ হয়।


৩) কিডনী পাথৰ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে নাৰিকলে। নাৰিকলৰ পানীয়ে প্ৰেচাবৰ বেক্টেৰিয়া ৰ পৰিমাণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে।


৪) তেজৰ কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ লগতে হৃদৰোগ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে।


৫) লিভাৰৰ জমা হোৱা চৰ্বী ক্ষয় কৰাৰ লগতে লিভাৰত চৰ্বী জমা হোৱাত বাধা দিব পাৰে।


৬) প্ৰটিন আৰু লৌৰিক এচিড থকা বাবে দেহৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰিব পাৰে নাৰীকল সেৱনে।


৭) খাদ্য নলীৰ পাচন ক্রিয়া উদ্দীপ্ত কৰাত সহায় কৰে বাবে কোষ্ঠ-কাঠিন্য দুৰ হয়। লগতে গেচট্রিক, আলচাৰ, পাইলচ, ডিচেনট্ৰি, সঘনাই বমি হৈ থকা আদি সমস্যাবোৰটো ই বৰ উপকাৰী।


৮) ভিন্ন ধৰণৰ ইলেক্ট্রলাইট থকা বাবে দেহৰ ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি হয় নাৰিকল খালে।ফলত মগজুৰ অৱসাদ দূৰ হয়।


৯) গৰমত শৰীৰৰ ডিহাইড্ৰেছন দূৰ কৰাৰ উদ্দেশ্যে এই পানী পান কৰিলে তাৎক্ষণিক ফল পোৱা যায়৷ গৰ্ভৱতী মহিলা সকলেও এই পানী মাজে সময়ে পান কৰা উচিত ।


১০) উঠি অহা লৰা ছোৱালীক এই পানী পান কৰালে শ্রীবৃদ্ধি সুন্দৰ হয়।


১১) নিয়মিত এই পানীয় সেৱন কৰিলে মুখৰ দাগ, ভ্রুণ আদি নোহোৱা হয় আৰু মুখৰ উজ্বলতা বৃদ্ধি পায়, দেহত ঘামুচি নহয়।



নাৰিকল পানী কেনেকৈ খাব : (How to drink coconut water) 

আপুনি আপোনাৰ সন্তানক যিমান পাৰে সিমান নাৰিকল পানী খোৱাব পাৰে। নাৰিকল পানী এক অকলশৰীয়া পানীয় বা আন এক তৰল আৰু পানীয় হ'ব পাৰে। নাৰিকল পানী প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সেউজীয়া খোলা থকা সতেজ, কেচা নাৰিকল ফল বাছনি কৰক। কঠিন মুগা খোলা থকা নাৰিকল পৰিহাৰ কৰিব কিয়নো সেইবোৰত সেউজীয়াতকৈ কম পানী থাকে। নাৰিকল পানী পৰিৱেশনে আপোনাৰ সন্তানক ৪৫ ৰ পৰা ৬০ কেলৰি প্ৰদান কৰে।

DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only. It is important to consult the relevant experts before applying them yourself.

Related Search 

Assamese health tips 

Assam Latest news 

Assamese health remidies 

best insurance for home 

best insurance policy for health 

health insurance tips 


SeeHere is theComments

Sponsored

close