বিশ্বজুৰি ড্ৰেগন ফল জনপ্ৰিয় হোৱাৰ কাৰন আপুনি জানেনে? ড্ৰেগন ফলৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতা জানো আঁহক- Dragon fruit health benefits in assamese

 বিশ্বজুৰি ড্ৰেগন ফল জনপ্ৰিয় হোৱাৰ কাৰন আপুনি জানেনে? ড্ৰেগন ফলৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতা জানো আঁহক- Dragon fruit health benefits in assamese




ড্ৰেগন ফ্ৰুইট (dragon fruit) নামটো শুনিবলৈ যিমান আচহুৱা হলেও, এই ফলটো দেখাত কিন্ত্ত বৰ ধুনীয়া৷ তদুপৰি এই ফলৰ গুনাগুন সমূহৰ বিষয়ে জানিলে আপুনি এই ফলক নাখাও বুলি কব নোৱাৰিব৷

ফল খালে লাভ হয় বহুত৷ এয়া আমি সকলোৱে জানো৷ কিন্তু আজি এই লিখনিত আপোনালোকে ড্ৰেগন ফ্ৰুইট(dragon fruit)ৰ বিষয়ে আৰু ইয়াৰ বিশেষত্ব সম্পৰ্কে জানিব পাৰিব৷ সাম্প্ৰতিক সময়ত ড্ৰেগন ফ্ৰুইট(dragon fruit) গোটেই ভাৰতবৰ্ষৰ লগতে অসমতো জনপ্ৰিয় হব ধৰিছে৷

ড্ৰেগন ফলক অসমীয়াত কি নামৰ জনা যায় (Dragon Fruit in Assamese what is called) বুলি কব গল প্ৰকৃততে এই ফল ভাৰতীয় নহয়, এই ফলৰ প্ৰকৃত উৎস হৈছে আমেৰিকা৷ এই বিদেশী ফলবিধৰ বহু ঔষধীয় গুনাগুনৰ বাব গোটেই বিশ্বজুৰি জনপ্ৰিয়৷ বৰ্তমান অসমতো এই ফলৰ খেতি আৰম্ভ হব ধৰিছে৷

ড্ৰেগন ফলৰ বৈজ্ঞানিক নাম Hilocares undus. ই মূলত দক্ষিণ আমৰিকাৰ বুলি জনা যায়। এই ফল hylocereus-Cactaceae পৰিবাৰৰ অন্তৰ্ভুক্ত। এই ফলটো বাহিৰৰ পৰা দেখাত কিছু আনাৰসৰ দৰে লাগে কিন্তু ভিতৰৰ পৰা কলা সৰু সৰু বীজেৰ ভৰপূৰ হয়৷ এই আকৰ্ষণীয় ফলৰ ৰঙ গোলপীয়া হয় তথা ইয়াৰ বাকলিত সেউজীয়া ৰঙৰ ৰেখা থাক যি ড্ৰেগনৰ দৰে দেখাই সেয়ে এই ফলবিধ ড্ৰেগন ফল(dragon fruit) হিচাবে পৰিচিত৷ ড্ৰেগন ফল(dragon fruit)ৰ ভিতৰৰ অংশ বগা হয় আৰু লগত কলা সৰু সৰু বীজ থাকে৷

ড্ৰেগন ফলৰ উপকাৰিতা সমূহ জানোঁ আহক - 

1. ডায়বেটিচৰ বাব ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপকাৰিতা- dragon fruit benefits for diabetes in assamese

ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ত ফ্ল্যাভোনয়ডচ,ফনলিক এচিড (phenolic acid) এচকৰবিক এচিড (ascorbic acid) ফাইবাৰৰ লগত প্ৰাকৃতিক এন্টিঅক্সিডেন্ট আছে। এই সমস্ত উপাদান ৰক্তত চেনিৰ পৰিমাণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায়তা কৰিব পাৰে। লগতে যিসকলৰ ডায়বেটিচ নাই তেওঁলোকৰ ক্ষেত্ৰতো ড্ৰেগন ফল খোৱা ডায়বেটিচপৰা বাচি থাকিব পৰা যায়৷


2. হাৰ্টৰ বাব ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপকাৰিতা- dragon fruit benefits for heart in assamese

হৃদৰোগৰ বিশ্বৰ অন্যতম গুৰুতৰ ৰোগ। শৰীৰত অক্সিডেটিভ স্ট্ৰেসৰ(Oxidative stress) ৰ বৰ্ধিত প্ৰভাৱৰ ফলত হৃদৰোগৰ সম্ভাৱনা বাঢ়ি যায়৷ এনে পৰিস্থিতিত এন্টিঅক্সিডেন্ট বৈশিষ্ট্যযুক্ত ফল আৰু শাকসব্জী খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয় আৰু ড্ৰেগন জাতীয় ফলৰ নামো এনে ফলৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিট পৰা যায়। ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ মাজত কাৰ্যকৰ এন্টিঅক্সিডন্ট যেনে বিট্যালিলিয়ন্স (betallions), পলিফনলচ (polyphenols) আৰু এচকৰবিক এচিড (ascorbic acid) আছে, যাৰ কাৰণ ই অক্সিডেটিভ স্ট্ৰেচৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰি হৃদয়ক সুৰক্ষিত কৰাত সহায়তা কৰে। ইয়াৰ উপৰি, ড্ৰেগন ফলত পোৱা সৰু সৰু কলা বীজ হ’ল অমেগা -3 আৰু অমেগা 9 ফেটি এচিডৰ (omega-3 and omega-9 fatty acids) উৎস, যি হৃৎপিণ্ডক সুস্থ ৰখাত সহায়ক হব পাৰে৷


3. কেন্সাৰত ড্ৰেগন ফল (dragon fruit) ৰ উপকাৰিতা- dragon fruit benefits for cancer in assamese

গৱেষকসকলৰ মতে ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপকাৰিতা ক্যান্সাৰ পৰা মুক্তি দিয়াতসহায় কৰিব পাৰে। এই ফলত এন্টিটিউমাৰ, এন্টিঅক্সিড্যান্ট আৰু এন্টি-ইনফ্ল্যামটৰি বৈশিষ্ট্যসমূহ পোৱাযায়৷ তদুপৰি, ইয়াৰ উপৰত কৰা পৰীক্ষাৰ জৰিয়তে দেখা গৈছে যে ড্ৰেগনৰ ফলৰ মাজত পোৱা এই বিশেষ বৈশিষ্ট্যসমূহে মহিলাসকলৰ স্তন কেন্সাৰ(breast cancer) পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে৷ কেন্সাৰ এটি বিপদজ্জনক ৰোগ আৰু কেৱল ড্ৰেগনৰ ফলৰ ব্যৱহাৰদ্বাৰা নিৰাময় নহয়। এই সমস্যাৰ বাবে, ডাক্তৰৰ লগত পৰামৰ্শ লৈ সঠিক চিকিৎসা কৰা প্ৰয়োজন।


4. কলেস্টৰেল নিয়ন্ত্ৰণ কৰে – dragon fruit benefits for cholesterol in assamese

ড্ৰেগন ফল খোৱাৰ উপকাৰিতা ভিতৰত আছে কলেস্টৰেল নিয়ন্ত্ৰণ। কলেস্টৰেল বৃদ্ধি ফলত হাৰ্ট এটেক আৰু স্ট্ৰোক সহ শৰীৰৰ বহু মাৰাত্মক ৰোগ হব পাৰে৷ ড্ৰেগন ফল (dragon fruit) ৰ ব্যৱহাৰ ইয়াৰ বাবে উপকাৰী হব পাৰে। এনচিবিআই (National Center for Biotechnology Information) দ্বাৰা প্ৰকাশিত এটি গৱেষনাত কোৱা হৈছে যে ৰঙা ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ গ্ৰহণৰ ফলত মুঠ কলেস্টৰেল (TC), ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড (TG) আৰু নিম্ন-ঘনত্বৰ লাইপোপ্ৰোটিন কলেস্টৰেল (LDL-C) হ্ৰাস পাব পাৰে। ইয়াৰ লগতে, ভাল কলস্টৰেল বৃদ্ধিতো সহায়তা কৰিব পাৰে।


5. পেটৰ সমস্যাত উপকাৰী- dragon fruit benefits for stomach problems in assamese

পেট সম্পৰ্কিত সমস্যা পৰা মুক্তি পোৱাত ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপকাৰি৷, ইয়াত উপস্থিত oligosaccharide (এক ধৰণৰ ৰাসায়নিক যৌগ) প্ৰিবায়টিক বৈশিষ্ট্য আছে যি অন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যকৰ বেক্টেৰিয়াক বঢ়ায় তুলে৷ ই হজম চিস্টেমক সুস্থ ৰখাত সহায়তা কৰিব পাৰে। এইসমূহে পেট আৰু অন্ত্ৰৰ ভাল মাইক্ৰোবায়োমসমূহ (microbiomes) উন্নত কৰে। তদুপৰি ড্ৰেগন ফলসমূহত প্ৰচুৰ পৰিমাণ ফাইবাৰ আৰু প্ৰচুৰ ভিটামিন আছে, যি পাচনতন্ত্ৰ উন্নত কৰাত সহায়তা কৰিব পাৰে।


6. আৰ্থ্ৰাইটিচৰ বাবে ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপকাৰিতা- Benefits of Dragon Fruit in Arthritis In assamese

আৰ্থ্ৰাইটিচ বা বাতৰ বিষ এটি শাৰীৰিক সমস্যা যি জয়ন্টসমূহক প্ৰভাবিত কৰে। জয়ন্ট বিষ, ফোলাভাব আৰু এইসমূহ বাত বিষৰ ক্ষেত্ৰত সমস্যা সৃষ্টি কৰে৷ ইয়াৰ অন্যতম কাৰণ হ’ল শৰীৰৰ বৰ্ধিত অক্সিডেটিভ স্ট্ৰেচ৷ এয়া হ্ৰাস কৰাৰ বাবে এন্টিঅক্সিড্যান্ট ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। সেয়ে প্ৰচুৰ পৰিমাণে এন্টিঅক্সিডন্ট সমৃদ্ধ ড্ৰেগন ফল আৰ্থ্ৰাইটিচ বা বাতৰ বিষৰ বাবে উপকাৰী৷


7. ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে ড্ৰেগন ফলে (dragon fruit)- dragon fruit benefits for immunity in assamese

ৰোগ প্ৰতিৰোধ চিস্টেমতো শৰীৰৰ কিছুমান বিশেষ অংশ, কোষ আৰু কেমিকেলৰ দ্বাৰা গঠিত আৰু সংক্ৰমণ দূৰ কৰাত সহায়তা কৰে৷ যিহেতু ড্ৰেগন ফলত ভিটামিন চি পোৱা যায় গতিকে এই ফল খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বঢ়ায় তুলা দেখা যায়।


8. ডেঙ্গুত উপকাৰী- dragon fruit benefits for dengue in assamese

ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ ব্যৱহাৰ ডেঙ্গু নিৰাময়ত সহায়ক হব পাৰে। ড্ৰেগন ফল (dragon fruit) ৰ বীজত ফাইটোকমিক্যালসমূহত এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু এন্টিভাইৰেল বৈশিষ্ট্য আছে, যি ডেঙ্গুৰ লক্ষণসমূহ হ্ৰাস কৰাত সহায়তা কৰিব পাৰে৷ ইয়াত উপস্থিত ভিটামিন-চি য়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বঢ়ায় যি ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায়তা কৰে।  


 9. হাড় আৰু দাঁতৰ বাবে উপকাৰী- Beneficial for bones and teeth in Assamese

ড্ৰেগন ফল (dragon fruit) কেলচিয়াম আৰু ফছফৰাছৰ ভাল উৎস৷সেয়েহে, ইয়াৰ ব্যৱহাৰ হাড় আৰু দাঁতৰ বাবে উপকাৰী প্ৰমাণিত হব পাৰে। তদুপৰি, ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ত উপস্থিত মেগনচিয়াম হাড় আৰু দাঁতৰ বাবে উপকাৰী হয়৷ 


10. হাঁপানি ৰোগত ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপকাৰিতা- dragon fruit benefits for asthma in assamese

হাঁপানি শ্বাসকষ্টজনিত দীৰ্ঘস্থায়ী ৰোগ। বুকৰ চাপ আৰু কাঁহ ৰ সমস্যা,এলাৰ্জি ইত্যাদিৰ পৰা উপশম পাবলৈ নিয়মিতভাৱে ড্ৰেগন ফল (dragon fruit) ব্যৱহাৰ কৰিলে আৰাম পোৱা যায়৷


11. গৰ্ভাৱস্থাত উপকাৰী- dragon fruit benefits for pregnancy in assamese 

 এনিমিয়া গৰ্ভাৱস্থাত হোৱা মহিলাৰ এটি সাধাৰণ সমস্যা। এয়া শৰীৰত আয়ৰনৰ অভাৱত হব পাৰে। গৰ্ভাৱস্থাত ৰক্তাল্পতা বহু গুৰুতৰ সমস্যা যেনে গৰ্ভপাত, জন্মৰ সময় সন্তানৰ মৃত্যু, অকাল প্ৰসব আৰু অন্যান্য সমস্যাসমূহৰ কাৰণ হব পাৰে। এইসময়ত, মহিলাসকলে ড্ৰেগন ফল (dragon fruit) সেৱন কৰিলে ইয়াত থকা আয়ৰন লাভ কৰে, যি গৰ্ভবতী মহিলাৰ ৰক্তাল্পতাৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰাত সহায়তা কৰে৷


12. মস্তিষ্কৰ বাব ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ সুবিধা- dragon fruit benefits for brain health in assamese

অক্সিডেটিভ স্ট্ৰেসে শাৰীৰিক ক্ষতিই নহয় মানসিক ক্ষতিও কৰিব পাৰে। মস্তিষ্কৰ কৰ্মহীনতাৰ কাৰণে আলঝাইমাৰ ডিজিজ, পাৰকিনচন ডিজিজ আৰু মৃগী ইত্যাদি ৰোগ হব পাৰে৷ ড্ৰেগন ফল এনেধৰণৰ ৰোগ নিৰাময় কৰাত সহায় কৰিব পাৰে৷ ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণ এন্টিঅক্সিডন্ট আছে, যি অক্সিডেটিভ স্ট্ৰেসৰ কাৰণে বহু ব্যাধিৰপৰা মুক্তি দিব পাৰে।  


 13. চালৰ বাবে ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপকাৰিতা- dragon fruit benefits for skin in assamese

 যদি আপুনি কোনো জৈৱিক ফেচ পেক্‌ তৈয়াৰ কৰিব বাচাৰে তেন্তে ড্ৰেগন ফলৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াত পোৱা ভিটামিন-বি 3 শুষ্ক ত্বক ময়শ্চাৰাইজ কৰাত আৰু এটি উজ্জ্বল ছাল তৈয়াৰ কৰাত সহায়ক হিচাবে সহায়ক হব পাৰে। ইয়াৰ উপৰি, ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ উপস্থিত ফেটি এচিডসমূহব একজিমা আৰু চৰিয়াচিচৰ(Psoriasis) দৰে ত্বকৰ অনেক সমস্যা পৰা মুক্তি দিব পাৰে৷


 14. চুলিৰ বাবে ড্ৰেগন ফল উপকাৰী- dragon fruit benefits for hair in assamese

ড্ৰেগন ফল (dragon fruit)ৰ সুবিধাসমূহ কেৱল স্বাস্থ্য আৰু ত্বকৰ বাবেই নহয়, চুলিৰ ক্ষেত্ৰতো দখা যায়। ড্ৰেগন ফল ফেটি এচিড সহ প্ৰচুৰ পুষ্টিত সমৃদ্ধ। এই ফেটি এচিডসমূহে চুলিৰ লগত সম্পৰ্কিত সমস্যা যেনে শুকানভাৱ, উফি আদি কমাত সহায়ক হব পাৰে।


Related Search

Assamese health tips

dragon fruits benifit

Assamese tips

health news assamese

Assam news live

newspaper

asomiya khobor

Niyomia khobor 

SeeHere is theComments

Sponsored

close