শিৱৰ অস্ত্ৰ শাস্ত্ৰ : মহাদেৱ আন দেৱতাতকৈ কিয় পৃথক? ত্ৰিশূল, ডম্বৰু, নাগ, বাঘৰ ছাল আৰু চন্দ্ৰ কিহৰ প্ৰতীক? hidden Secret behind mahadev shiva's different look and his weapons

শিৱৰ অস্ত্ৰ শাস্ত্ৰ : মহাদেৱ আন দেৱতাতকৈ কিয় পৃথক? ত্ৰিশূল, ডম্বৰু, নাগ, বাঘৰ ছাল আৰু চন্দ্ৰ কিহৰ প্ৰতীক? 



হাইলাইটসমূহ:

- ভগৱান শিৱ সকলো দেৱতাৰ অন্তৰ্ভুক্ত মহাদেৱ

- শংকৰজীৰ ৰূপ আন দেৱতাতকৈ পৃথক

- ভোলে ভাণ্ডাৰী হৈছে সোনকালে সন্তুষ্ট হোৱা দেৱতা।

দেৱতাসকলৰ ভিতৰত ভগৱান শিৱ হৈছে সেই দেৱতা যাক মহাদেৱ বুলি কোৱা হয়। কেৱল যে মানুহে ভক্তিৰে ভগৱান শিৱক উপাসনা কৰে তেনে নহয় , মহাদেৱ শিৱ সকলোদেৱ-দেৱীৰ দ্বাৰাও  আকৰ্ষণীয় আৰু শ্ৰদ্ধাশীল। ভগৱান শিৱৰ সাজ-পোছাক আৰু উপাসনাও আন দেৱতাসকলৰ পৰা একেবাৰে পৃথক। ভগৱান ভোলেনাথ বাস কৰে য'ত আন কোনেও থাকিব নোৱাৰে। কিন্তু মহাদেৱৰ চেহেৰা আনতকৈ কিয় বেলেগ আপুনি জানেনে? কিয় সদায় তেওঁৰ কপালত চন্দ্ৰ, ডিঙিত সাপ, হাতত ত্ৰিশূল ইত্যাদি থাকে। ইয়াৰ আঁৰৰ ৰহস্য আৰু কাহিনী টো আহক...


মূৰত চন্দ্ৰ কিয়?

ভোলেনাথে চন্দ্ৰক মূৰত ধৰি ৰখাৰ পিছফালে দুটা কাহিনী আছে। প্ৰথম কাহিনীটো ৰজা দক্ষ আৰু তেওঁৰ ৬০ গৰাকী কন্যাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। জনশ্ৰুতি অনুসৰি, ৰজা দক্ষৰ মুঠ 60 গৰাকী কন্যা আছিল, যাৰ ভিতৰত 27 গৰাকী কন্যা কেৱল চন্দ্ৰদেৱৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। চন্দ্ৰদেৱে ৰোহিণীক সকলো 27 গৰাকী পত্নীৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বেছি ভাল পাইছিল, সেয়েহে বাকী পত্নীসকলে সদায় তেওঁৰ ওপৰত খং কৰিছিল। যেতিয়া ৰজা দক্ষই এই বিষয়ে জানিব পাৰিলে, তেওঁ খং উঠিছিল আৰু চন্দ্ৰক যক্ষ্মা ৰোগত ভুগাৰ অভিশাপ দিছিল। তেতিয়া চন্দ্ৰদেৱে এই যক্ষ্মা ৰোগৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ভগৱান ভোলেনাথৰ ওচৰত কঠোৰ তপস্যা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। চন্দ্ৰদেৱৰ তপস্যাত সন্তুষ্ট হৈ ভগৱান শিৱই তেওঁক এই অভিশাপৰ পৰা মুক্ত কৰে আৰু সদায় তেওঁৰ মূৰত পিন্ধিব বুলি প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। আন এটা কাহিনী অনুসৰি, যেতিয়া ভগৱান শিৱই তেওঁৰ ডিঙিত সাগৰ মন্থনৰ সময়ত ওলাই অহা বিষাক্ত পদাৰ্থটো ধৰি ৰাখিছিল, তেতিয়া তেওঁৰ শৰীৰ বিষাক্ত পদাৰ্থৰ প্ৰভাৱত জ্বলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। শৰীৰৰ তাপমাত্ৰা হ্ৰাস কৰিবলৈ, ভগৱান ভোলেনাথে চন্দ্ৰক তেওঁৰ মূৰত ধৰি ৰাখিছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ শৰীৰৰ তাপমাত্ৰা হ্ৰাস পাইছিল।


জাটাচত মা গংগাক স্থান দিয়া হৈছে

ৰজা ভগীৰথে তেওঁৰ পূৰ্বপুৰুষসকলৰ আত্মাৰ শান্তিৰ বাবে গংগা মাতৃক সন্তুষ্ট কৰিছিল আৰু তেওঁলোকক পৃথিৱীলৈ গৈ পূৰ্বপুৰুষসকলক আগবঢ়াবলৈ আহ্বান জনাইছিল। মাক গঙ্গাই তেওঁৰ তপস্যাত সন্তুষ্ট হৈ ভাগীৰথৰ সৈতে খোজ কাঢ়িবলৈ সন্মত হৈছিল, কিন্তু গঙ্গাৰ বেগ ইমান বেছি আছিল যে তেওঁ স্বৰ্গৰ পৰা নামি অহাৰ সময়ত পৃথিৱীয়ে তেওঁৰ দ্ৰুত বেগ বহন কৰিব নোৱাৰিলে। তেতিয়া ৰজা ভগীৰথে ভগৱান শিৱৰ প্ৰতি তপস্যা কৰি ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিছিল, আৰু তাৰ পিছত ভোলেনাথে তেওঁৰ জাটাত মা গংগাক পিন্ধি তেওঁৰ বেগ হ্ৰাস কৰিছিল।


হাতত ত্ৰিশূল

ত্ৰিশূল সদায় ভগৱান শিৱৰ হাতত সজ্জিত হৈ থাকে। বিশ্বাস অনুসৰি, যেতিয়া এই সৃষ্টিৰ জন্মৰ সময়ত ভগৱান শিৱৰ উদ্ভৱ হৈছিল, তেতিয়া তেওঁৰ সৈতে ৰজ, তম আৰু তছ নামৰ তিনিটা গুণৰো সৃষ্টি হৈছিল । ত্ৰিশূলত এই তিনিটা গুণ আছে। ত্ৰিশূলৰ তিনিটা অংশক জন্ম, পালন আৰু মৃত্যুৰ সূচক বুলি গণ্য কৰা হয়।


ডিঙিত সাপ

সাগৰ মন্থনৰ সময়ত, নাগাসকলৰ ৰজা বাচুকীয়ে কৈছিল যে তেওঁ নিজকে ৰছী হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল। বিশ্বাস অনুসৰি, নাগৰাজ বাচুকী ভগৱান শিৱৰ সৰ্বোচ্চ ভক্ত আছিল। তেতিয়া ভগৱান শিৱ সন্তুষ্ট হৈছিল আৰু তেওঁক চিৰদিনৰ বাবে ডিঙিত ধৰি ৰখাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।


বাঘৰ ছাল

ভগৱান বিষ্ণুৰ নৰসিংহ অৱতাৰে হিৰণ্যকশিপুৰক হত্যা কৰাৰ পাছতো তেওঁৰ খং শান্ত হোৱা নাছিল। তেতিয়া ভগৱান শিৱই শাৰভ দেৱতাৰ অৱতাৰ গ্ৰহণ কৰে আৰু যুদ্ধত তেওঁক আঘাত কৰে আৰু অৱশেষত তেওঁ শৰীৰ ত্যাগ কৰি ভগৱান শিৱক সদায় তেওঁৰ চামৰাক এক আসন হিচাপে গ্ৰহণ কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। তেতিয়াৰ পৰা ভগৱান ভোলনাথে বাঘৰ ছালক তেখেতৰ আসন আৰু শৰীৰত ধৰি ৰাখে।


ডম্বৰু 

যেতিয়া সৃষ্টিৰ আৰম্ভণিতে সৰস্বতীৰ জন্ম হৈছিল, বীণৰ কণ্ঠই পৃথিৱীত শব্দৰ জন্ম দিছিল, কিন্তু ই সুৰ আৰু সংগীত অবিহনে আছিল। সেই সময়ত ভগৱান শিৱই নৃত্য কৰোঁতে চৈধ্যবাৰ ডম্বৰুৰ বজাইছিল আৰু এই শব্দই ব্যাকৰণ আৰু সংগীতৰ শব্দৰ জন্ম দিছিল। এনেদৰে শিৱৰ ডম্বৰু উৎপত্তি হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰাই তেওঁ লগত ডম্বৰু লৈ ফুৰিছিল। 


গতিকে আমাৰ এই লিখনিৰ পৰা আপুনি জানিব পাৰিলে যে ভগৱান শিৱৰ কপালত চন্দ্ৰ, ডিঙিত সাপ, হাতত ত্ৰিশূল ইত্যাদি থকাৰ  আঁৰৰ ৰহস্য আৰু কাহিনী। যদি আমাৰ লিখনিটো পঢ়ি ভাল পালে তেন্তে আপোনাৰ ফেচবুক প্ৰফাইল বা অন্য গ্ৰুপত এই লিখনিবোৰ শ্বেয়াৰ কৰি আমাক সহায় কৰে যেন। 

Related Search
Assam Latest news 
Assamese daily fact
Assamese religious fact 
mahadev shiva's different look
mahadev shiva's history
best insurance for home 
home insurance policy

SeeHere is theComments

Sponsored

close