জনপ্রিয় খাদ্য মাখনাৰ খেতি কৰি কম দিনতে লাখপতি হব পাৰে আপুনি, জানক ইয়াৰ বজাৰ আৰু খেতি পদ্ধতি - Popular food Makhna/foxnut cultivation

assamese career news, uparjon barta

জনপ্রিয় খাদ্য মাখনাৰ খেতি কৰি কম দিনতে লাখপতি হব পাৰে আপুনি, জানক ইয়াৰ বজাৰ আৰু খেতি পদ্ধতি - Popular food Makhna/foxnut cultivation 



মাখনা (Makhna) হৈছে ভাৰতৰ এক জনপ্রিয় শুকান খাদ্য। ইয়াক কোনো কোনো ৰাজ্যত ফক্সনাট (foxnut) বুলিও জনা যায়৷ ই গ্ৰীষ্মমণ্ডলীয় জলবায়ু অঞ্চলৰ পুখুৰী, জলাভূমি আৰু আৰ্দ্ৰভূমিৰ দৰে পানীত বৃদ্ধি হয়।

ইয়াৰ গছে এটা খোৱা বীজ উৎপাদন কৰে যাক আমি মাখনা বুলি কও অর্থাৎ মাখনা ফলবিধৰ নামহে ৷ মাখনা ভাৰতীয় ব্যঞ্জনত ব্যাপকভাবে ব্যৱহৃত এক ছুপাৰ ফুড । ইয়াৰ এডাল গছে উদ্ভিদে ৮০-১০০টা লৈকে মাখনা বীজ উৎপাদন কৰিব পাৰে। ভাৰতত, মখনা খেতি মুখ্যতঃ পশ্চিম বংগ, বিহাৰ, মণিপুৰ, ত্ৰিপুৰা, অসম, মধ্য প্ৰদেশ, ৰাজস্থান আৰু উত্তৰ প্ৰদেশত কৰা হয়। কিন্তু, সমগ্ৰ বিশ্বত সামগ্ৰিক উৎপাদনৰ ৯০ শতাংশই কেৱল বিহাৰে উৎপাদন কৰে। বিহাৰ হৈছে মাখানাৰ ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক ৰাজ্য। অর্গেনিক ফেট ফ্রী হিচাপে জনপ্রিয় এই মখনাৰ ইউৰােপৰ বজাৰত যথেষ্ট চাহিদা আছে, ইয়াত প্রতিকেজি শুকান মখনাৰ মূল্য প্রায় পাঁচ হাজাৰ টকালৈ পোৱা যায়। অৱশ্যে ভাৰতৰ ৰাজ্যসমূহত ইয়াৰ মূল্য প্রতিকেজিত ৮০০-১০০০ টকা যিটো তুলনামূলকভাৱে বাহিৰৰ দেশৰ তুলনাত কম হয় ।

ইয়াৰ গছৰ ডালত বেঙুনীয়া ফুল ফুলে। ইয়াৰ পাতবোৰ সমতল, বৃত্তাকাৰ সেউজীয়া, যি পানীৰ পৃষ্ঠত ভাঁহি থাকে যি পদুমৰ দৰে দেখাত একে ৷

বিহাৰ বৰ্তমান 90% অংশৰ সৈতে মাখনাৰ বিশ্বৰ ভিতৰতে সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক । মাখানা নামেৰে জনাজাত, ফক্সনাট আৰ্দ্ৰভূমি বা পুখুৰীৰ স্থিৰ পানীত গজা পানী লিলি (ইউৰিয়েল ফেৰক্স) উদ্ভিদৰ পৰা আহে।


মাখনা কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব – অনুসৰণ কৰিব লগা পদক্ষেপসমূহ


পুখুৰী বা জলাভূমি এটা তৈয়াৰ কৰিব লাগিব , আকাৰ অনুসৰি বজাৰ বা অনলাইন শ্বপিং ছাইটৰ পৰা বীজ ক্রয় কৰিব লাগিব ৷

পুখুৰীৰ গভীৰতা প্ৰায় 4-6 ফুট হ'ব লাগে আৰু সকলো সময়তে পুখুৰীটোত পানী থাকিব লাগে। ইয়াৰ বাবে পৰম্পৰাগত খেতিত পুলি সংৰোপণ বা বীজ ৰোপণৰ দৰে কৌশলৰ প্ৰয়োজন নাই।

আপুনি জানি আচৰিত হব যে মাখনা পুলিবোৰো আৰম্ভণিতে অন্যান্য নাৰ্চাৰী উদ্ভিদৰ দৰে বীজৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি আৰু ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা এপ্ৰিল মাহৰ ভিতৰত পুখুৰীত সংৰোপণ কৰিব পাৰি। 

মাখনা খেতিৰ গুৰত্বপূর্ণ কাম হৈছে শস্য চপোৱা, যি সহজ নহয়। পুখুৰীৰ তলত পৰি থকা বোকাৰ পৰা বীজ সংগ্ৰহ কৰিব লগা হেতুকে ইয়াৰ বাবে যথেষ্ট সর্তকতা অৱলম্বন কৰিব লাগে। যাৰবাবে অতি দক্ষ শ্ৰমিকৰ প্ৰয়োজন হয়।

তাৰ পিছত, বীজবোৰ আৰ্দ্ৰতা বাষ্পীভূত হোৱাৰ বাবে সম্পূৰ্ণ সূৰ্যৰ সংস্পৰ্শৰ তলত শুকুৱাই দিয়া হয় আৰু ইয়াৰ 31 শতাংশ লৈকে আৰ্দ্ৰতা মুকলি হয় যায়। ইয়াৰ ফলত মাখনা অস্থায়ীভাৱে সৰ্বাধিক 20-24 দিনৰ বাবে সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি। 

তাৰ পিছত গ্ৰেডিং প্রক্রিয়া আহে য'ত ৰ'দত শুকোৱা বীজবোৰ আকাৰৰ ওপৰত আধাৰ কৰি 5-7 গ্ৰেডত বিভক্ত কৰা হয়। খেতিয়কসকলে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে চালনীৰ এটা ছেট ব্যৱহাৰ কৰে আৰু ইয়াৰ পিছত গৰম আৰু ভাজে।

গৰম কৰাৰ সময়ত, বীজবোৰ মাটিত গৰম কৰা হয় বা 250° চে. – 3000° চেণ্টিগ্ৰেড তাপমাত্ৰাত লোৰ পাত্রত গৰম কৰা হয় আৰু 4-6 মিনিটৰ বাবে নিৰন্তৰভাৱে লৰচৰ কৰি গৰম কৰিব লাগে।

তাৰ পিছত সংৰক্ষণ কৰা হয়৷ কিয়নো গৰম কৰা বীজবোৰ 3-4 দিনৰ বাবে শুকান স্থানত সংৰক্ষণ কৰা প্রয়োজন। গৰম কৰাৰ ফলত স্বাভাৱিকতে মাখনাৰ ভিতৰৰ খোৱা অংশ অৰ্থাৎ বাহিৰৰ কঠিন খোলা পেলাই দিয়ে, ক কেৱল খোৱা অংশহে থাকে।

তাৰ পিছত, মাখনা গ্ৰেডিং আকাৰ অনুসৰি পেকেজ কৰা হয় আৰু সংৰক্ষণ কৰি বিক্রীৰ বাবে বজাৰত পাঠোৱা হয় ৷ 

DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only. It is important to consult the relevant experts before applying them yourself.

SeeHere is theComments

Sponsored

close