> শাওণত মহাদেৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ কৰক এই উপায় - Sawan 2023 ritual - নিয়মীয়া খবৰ

ads5

ads2

adsz

শাওণত মহাদেৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ কৰক এই উপায় - Sawan 2023 ritual

 শাওণত মহাদেৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ কৰক এই উপায় - Sawan 2023 ritual





শাওনৰ  ২০২৩: হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি শ্ৰৱণ কৃষ্ণ পক্ষৰ প্ৰতিপদ তাৰিখৰ পৰা শাওণ মাহ আৰম্ভ হয়। শাওনত ভোলেনাথক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ বিভিন্ন প্ৰয়াস কৰা হয়।

শাওন মাহটো মহাদেৱৰ বাবে উচৰ্গা কৰা হৈছে। শিৱ ভক্তসকলে আগ্ৰহেৰে এই দিনটোৰ বাবে অপেক্ষা কৰে। এই মাহটো ভোলেনাথৰ বাবে অতি মৰমৰ। শাওন মাহৰ পতিত প্ৰতি সোমবাৰে ভগৱান শিৱৰ পূজা কৰা হয়। সোমবাৰে উপবাসে জীৱনত সুখ আৰু সমৃদ্ধি কঢ়িয়াই আনে আৰু সকলো কামনা পূৰণ হয়। এইবাৰ শাওন মাহটো বহু দিশত বিশেষ হ’বলৈ গৈ আছে।


৪ জুলাইৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব শাওন মাহ যিটো ৩১ আগষ্টলৈকে চলিব। এইবাৰ অধিক দিন সংযোজনৰ বাবে শাওন মাহ ৫৯ দিনৰ হ’ব। এই শাওন মাহত ৮টা সোমবাৰ থাকিব। শাওনৰ প্ৰথম সোমবাৰ ১০ জুলাইত পৰিব।

শাওন মাহত এই পদ্ধতিৰে ভোলেনাথক প্ৰাৰ্থনা কৰক

শাওন মাহত ৰাতিপুৱা সোনকালে সাৰ পাই গংগা পানী থকা পানীৰে গা ধুই আচমন কৰি বগা কাপোৰ পিন্ধিব লাগে। ইয়াৰ পিছত গংগাজল, বিলৱ পাত্ৰ আৰু ক’লা তিল পানীত মিহলাই শিৱলিঙত অৰ্পণ কৰিব। আক, ধতুৰা, হৰশিংগৰৰ ফুল আগবঢ়াওক। এই সময়ত ‘অম নম শিৱায়‘ মন্ত্ৰ জপ কৰক। শিৱজীক আপোনাৰ পছন্দৰ খাদ্য আগবঢ়াওক।
শিৱ চলিছা বা শিৱ টাণ্ডৱ ষ্ট্ৰট আবৃত্তি কৰক। শেষত আৰতি কৰি সকলোকে প্ৰসাদ বিতৰণ কৰক।

শাওন শাসন কৰে

সূৰ্য্য উদয়ৰ পৰা আৰম্ভ কৰি তৃতীয় ঘন্টালৈকে শাওন সোমবাৰৰ ব্ৰত পালন কৰা হয়। এই মাহত বেলপাত্ৰৰ সৈতে ভগৱান শিৱক পূজা কৰা শুভ আৰু ফলদায়ক। উপবাসৰ সময়ত এটা সময়ত খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে একাষণ আৰু গোটেই সময় উপবাসে পূৰ্ণোপৱ বোলা হয়। পুৰাণ আৰু শাস্ত্ৰৰ মতে সোমবাৰৰ উপবাস তিনি প্ৰকাৰৰ। শাওন সোমবাৰ, ষোল্ল সোমবাৰ আৰু সোম প্ৰদোষ। শিৱপুৰাণৰ মতে সাৱনৰ সোমবাৰে ৰোজা পালন কৰা হয়, কামনা সোনকালে পূৰ হয়।

অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ কেৱল অনুমান আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। ইয়াত উল্লেখ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে Nabaprajanma-এ কোনো ধৰণৰ স্বীকৃতি, তথ্য নিশ্চিত নকৰে। কোনো তথ্য বা বিশ্বাস কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ Nabaprajanma সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।
SeeHere is theComments

Sponsored

close