Online Employment Exchange Registration in Assamese – অনলাইন Employment Exchange পঞ্জীয়ন

 

Online Employment Exchange Registration in Assamese – অনলাইন Employment Exchange পঞ্জীয়ন



আপোনালোক সকলোৱে নিশ্চয় জানে যে অসম চৰকাৰৰ অধীনত গ্ৰেড চি আৰু গ্ৰেড ডি ৰ বেছিভাগ পদই নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত বাধ্যতামূলকভাৱে নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰ দাখিল কৰিব লাগিব। সেয়েহে, নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰ হৈছে অসমত যিকোনো চৰকাৰী চাকৰিৰ বাবে আবেদন কৰাৰ বাবে এক নথি পত্ৰ থাকিব লাগিব। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জত আপোনাৰ নাম কেনেদৰে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগে আৰু এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জ প্ৰমাণপত্ৰ কেনেদৰে প্ৰাপ্ত কৰিব লাগে সেই বিষয়ে আলোচনা কৰিম।

আগতে, নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়নৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়া কেৱল অফলাইন আছিল। কিন্তু 27 ছেপ্টেম্বৰ 2021-ৰ পৰা আৰম্ভ কৰি, অসম চৰকাৰৰ দক্ষতা, নিযুক্তি আৰু উদ্যোগবিভাগে নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়নৰ সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো ডিজিটাইজ কৰিছে। সেয়েহে এতিয়া, আপুনি অসমত নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰৰ বাবে অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে আৰু মেনুৱেল পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া বন্ধ কৰা হৈছে।

How to Apply for Employment Exchange Registration of Assam

যিসকল প্ৰাৰ্থীয়ে অনলাইন পদ্ধতিৰ জৰিয়তে নিযুক্তি বিনিময়ত তেওঁলোকৰ নাম পঞ্জীয়ন কৰিব বিচাৰে, সকলে অসমৰ দক্ষতা, নিযুক্তি আৰু উদ্যোগ বিভাগৰ অফিচিয়েল ৱেব পৰ্টেলৰ জৰিয়তে আবেদন কৰিব লাগিব। মূলতঃ অনলাইন নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়নৰ দুটা পদ্ধতি আছে –

  • আধাৰ আধাৰিত প্ৰমাণীকৰণ আৰু
  • অনা-আধাৰ আধাৰ আধাৰিত প্ৰমাণীকৰণ

আধাৰ আধাৰিত প্ৰমাণীকৰণ

আধাৰ আধাৰিত প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতিত, প্ৰাৰ্থীসকলে অসম ৰাজ্যৰ ভিতৰত স্থায়ী ঠিকনাসহ তেওঁলোকৰ আধাৰ কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি অফিচিয়েল পৰ্টেলৰ জৰিয়তে অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে শাৰীৰিকভাৱে এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জ/এছ লৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। সেয়েহে, আধাৰ কাৰ্ড থকা প্ৰাৰ্থীসকলে তলত উল্লেখ কৰা পদক্ষেপবোৰ অনুসৰণ কৰিব পাৰে।

  • তললৈ স্ক্ৰ’ল কৰক, গুৰুত্বপূৰ্ণ ৱেব-লিংকৰ শাখালৈ যাওক।
  • অনলাইন এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জ ৰেজিষ্ট্ৰেচন লিংকত ক্লিক কৰক।
  • অফিচিয়েল অনলাইন এক্সচেঞ্জ পঞ্জীয়ন পৰ্টেল খোলা হ’ব।
  • “পঞ্জীয়ন” বুটামত ক্লিক কৰক; সম্পূৰ্ণ নাম, ইমেইল আইডি, ম’বাইল নম্বৰ, পাছৱৰ্ড আৰু ৰাজ্য প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু দাখিল বুটামক্লিক কৰক।
  • পৰৱৰ্তী, আধাৰ বিকল্পৰ সৈতে আবেদন কৰক বাছনি কৰক।
  • লগইন আইডি আৰু ওটিপি/পাছৱৰ্ড প্ৰদান কৰি পৰ্টেলত লগইন কৰক।
  • এতিয়া, সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য পূৰণ কৰক।
  • অনুগ্ৰহ কৰি সকলো শিক্ষাগত অৰ্হতা (নিম্নতম স্তৰৰ পৰা সৰ্বোচ্চ স্তৰলৈ কালক্ৰমত পাছ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু মাৰ্ক শ্বীট) এটা পিডিএফলৈ স্কেন কৰক আৰু এটা পিডিএফ হিচাপে আপলোড কৰক।
  • সফলতাৰে আবেদন দাখিল কৰাৰ পিছত তেওঁৰ পঞ্জীভুক্ত ইমেইলত এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জ কাৰ্ড (এক্স 10) জাৰী কৰা হ’ব।

অনা-আধাৰ আধাৰ আধাৰিত প্ৰমাণীকৰণ

আধাৰ কাৰ্ড নথকা প্ৰাৰ্থীসকলে নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে অনা-আধাৰ আধাৰ আধাৰিত প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। অৱশ্যে, আৱেদনকাৰীসকলে নথিপত্ৰৰ প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে শাৰীৰিকভাৱে এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জ কাৰ্যালয়/এছ লৈ যাব লাগিব। অনা-আধাৰ আধাৰ আধাৰিত প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া তলত উল্লেখ কৰা অনুসৰি।

  • তললৈ স্ক্ৰ’ল কৰক, গুৰুত্বপূৰ্ণ ৱেব-লিংকৰ শাখালৈ যাওক।
  • অনলাইন এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জ ৰেজিষ্ট্ৰেচন লিংকত ক্লিক কৰক।
  • অফিচিয়েল অনলাইন এক্সচেঞ্জ পঞ্জীয়ন পৰ্টেল খোলা হ’ব।
  • “পঞ্জীয়ন” বুটামত ক্লিক কৰক; সম্পূৰ্ণ নাম, ইমেইল আইডি, ম’বাইল নম্বৰ, পাছৱৰ্ড আৰু অৱস্থা প্ৰবিষ্ট কৰক আৰু দাখিল বুটামক্লিক কৰক
  • পৰৱৰ্তী, আধাৰ বিকল্প অবিহনে আবেদন কৰক বাছনি কৰক।
  • লগইন আইডি আৰু ওটিপি/পাছৱৰ্ড প্ৰদান কৰি পৰ্টেলত লগইন কৰক।
  • নথিপত্ৰৰ প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে তাৰিখ আৰু সময় বাছনি কৰক।
  • নথিপত্ৰ প্ৰমাণীকৰণৰ বাবে সংশ্লিষ্ট নিযুক্তি বিনিময় কাৰ্যালয়লৈ যাওঁক।
  • সংশ্লিষ্ট বিষয়াসকলে বৰ্ণনা কৰা অনুসৰি প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা আৰু প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰক।
  • শেষত, আপুনি নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিব।

Details of Online Employment Exchange Registration

বয়সৰ সীমাঃ অসমৰ স্থায়ী বাসিন্দা ১৪ বছৰৰ অধিক বয়সৰ ভাৰতৰ সকলো নাগৰিকে অসম ৰাজ্যৰ নিযুক্তি বিনিময়ত তেওঁলোকৰ নাম পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ যোগ্য।

বাসস্থান: প্ৰাৰ্থীসকল কেৱল ৰাজ্যখনত এটা নিযুক্তি বিনিময়ত পঞ্জীয়নৰ বাবে যোগ্য, য’ত তেওঁলোক জিলাৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত স্থায়ী বাসিন্দা।

নিয়োজিত প্ৰাৰ্থীৰ বাবে এন.ও.চি. (NOC for Employed Candidates): ইতিমধ্যে নিযুক্তি প্ৰাপ্ত আৰু উন্নত নিযুক্তি বিচৰা আৱেদনকাৰীসকলক নিয়োগকৰ্তাই জাৰী কৰা “অনাপত্তি প্ৰমাণপত্ৰ” প্ৰস্তুত কৰাৰ পিছতহে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব।

যোগ্যতাৰ চৰ্তঃ অসমৰ স্থায়ী বাসিন্দা ১৪ বছৰৰ অধিক বয়সৰ ভাৰতৰ সকলো নাগৰিকে অসম ৰাজ্যৰ নিযুক্তি বিনিময়ত তেওঁলোকৰ নাম পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ যোগ্য।

জিলা: প্ৰাৰ্থীসকল কেৱল ৰাজ্যখনত এটা নিযুক্তি বিনিময়ত পঞ্জীয়নৰ বাবে যোগ্য, য’ত তেওঁলোক জিলাৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত স্থায়ী বাসিন্দা।

পঞ্জীয়ন মোড: অনলাইন [আধাৰ আধাৰিত আৰু অনা-আধাৰ আধাৰিত]

পঞ্জীয়ন মাচুল: শূন্য

হেল্পলাইন নম্বৰ: +91-9435144510

ইমেইল: [email protected]

অফিচিয়েল ৱেবছাইট: www.employment.assam.gov.in

Documents Required for Online Employment Exchange Registration


ম’বাইল নম্বৰ: প্ৰাৰ্থীসকলে অনলাইন পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ এটা বৈধ আৰু সক্ৰিয় মোবাইল নম্বৰ প্ৰদান কৰিব লাগিব।

শিক্ষাগত অৰ্হতা সম্পৰ্কীয় নথিপত্ৰ: প্ৰাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ সকলো উত্তীৰ্ণ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু মাৰ্কশ্বীটৰ এটা পিডিএফ প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। মন কৰিব যে নথিপত্ৰৰ সকলো প্ৰতিলিপি স্কেন কৰিব লাগিব আৰু স্পষ্টভাৱে পঢ়িব লাগিব অন্যথা আপোনাৰ আবেদন নাকচ হ’ব পাৰে।

বয়সৰ প্ৰমাণ: প্ৰাৰ্থীসকলে নিম্নলিখিত যিকোনো এটা নথিপত্ৰ তেওঁলোকৰ বয়সৰ প্ৰমাণ হিচাপে দাখিল কৰিব লাগিব।

  • জন্মৰ প্ৰমাণপত্ৰ।
  • এইচএছএলচি এডমিট কাৰ্ড।
  • বিদ্যালয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰ।

আৱাসৰ প্ৰমাণ: প্ৰাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ বাসস্থানৰ প্ৰমাণ হিচাপে নিম্নলিখিত যিকোনো এটা নথি পত্ৰ দাখিল কৰিব লাগিব।

  • অসম ৰাজ্যৰ ভিতৰত স্থায়ী ঠিকনাৰ সৈতে আধাৰ কাৰ্ড।
  • ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ (স্ব বা অভিভাৱক)।
  • চিথা/জামাবন্দীৰ প্ৰতিলিপি (আত্ম বা অভিভাৱক)।
  • পাছপোৰ্টৰ প্ৰতিলিপি (স্ব বা অভিভাৱক)।
  • ইলেক্ট’ৰেল ৰোল/ইপিআইচি (স্ব বা অভিভাৱক)ৰ প্ৰমাণিত প্ৰতিলিপি।

জাতিৰ প্ৰমাণপত্ৰ: প্ৰাৰ্থীসকলে অনুসূচীত জাতি/ অনুসূচীত জনজাতি/ ওবিচি/এম.ও.বি.চি./ই.ডব্লিউ.এছ. শ্ৰেণীৰ হ’লে জাতিৰ প্ৰমাণপত্ৰ আপলোড কৰিব লাগিব।

পিডব্লিউডি: পিডব্লিউডি (প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তি) প্ৰাৰ্থীসকলে সক্ষম কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা বিকলাঙ্গতা প্ৰমাণপত্ৰ আপলোড কৰিব লাগিব।

অভিজ্ঞতা প্ৰমাণপত্ৰ: ইতিমধ্যে নিযুক্ত প্ৰাৰ্থীসকলে প্ৰযোজ্য অনুসৰি অভিজ্ঞতা প্ৰমাণপত্ৰ আপলোড কৰিব পাৰে।

নন-ক্ৰীমি লেয়াৰ প্ৰমাণপত্ৰ: অ’বিচি/ এম.ও.বি.চি.-এন.চি.এল. প্ৰাৰ্থীসকলে প্ৰযোজ্য অনুসৰি নন-ক্ৰীমি লেয়াৰ প্ৰমাণপত্ৰ আপলোড কৰিব পাৰে।

Renewal of Employment Exchange Registration Certificate

  • প্ৰতিজন পঞ্জীয়কে তেওঁৰ পঞ্জীয়ন কাৰ্ডত দেখুওৱাৰ দৰে নিৰ্ধাৰিত মাহত তিনি (3) বছৰত এবাৰকৈ তেওঁৰ পঞ্জীয়ন নৱীকৰণ কৰিব।
  • গ্ৰেছ পিৰিয়ড (3 মাহ) শেষ হোৱাৰ পিছতো পঞ্জীয়ন নৱীকৰণ কৰাত ব্যৰ্থহ’লে পঞ্জীয়ন বাতিল কৰা হ’ব আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত এমপ্লয়মেণ্ট এক্সচেঞ্জত ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা লাইভ ৰেজিষ্টাৰৰ পৰা আঁতৰোোৱা হ’ব।
  • নিৰ্দিষ্ট মাহৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ পিছত পঞ্জীয়ন নৱীকৰণৰ বাবে কোনো অনুৰোধ আৰু অনুগ্ৰহ ম্যাদ যিকোনো পৰিস্থিতিত গ্ৰহণ কৰা নহ’ব।

Important Links & Date for Online Employment Exchange Certificate 2022


অনলাইন নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়নৰ বাবেClick Here
নিযুক্তি বিনিময় পঞ্জীয়নৰ নৱীকৰণৰ বাবেClick Here 
Official WebsiteCheck Here





SeeHere is theComments

Sponsored

close