ঘৰত নিগনি আৰু এন্দুৰৰ পৰা কেনেদৰে পৰিত্ৰাণ পাব – ৮ টা কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ - How to Get Rid of Rats and Mice from Home – 12 Effective Natural Remedies

 

ঘৰত নিগনি আৰু এন্দুৰৰ পৰা কেনেদৰে পৰিত্ৰাণ পাব – ৮ টা কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ 



(How to Get Rid of Rats and Mice from Home – 12 Effective Natural Remedies) 


যদি আপোনাৰ ঘৰত নিগনি আৰু এন্দুৰৰ উপদ্ৰৱ বাহিছে, তেন্তে আপুনি আতংকিত হোৱাটো স্বাভাৱিক কথা। যদি আপোনাৰ ঘৰত সেইবোৰ দেখে, তেন্তে এইটো এটা সমস্যা, আৰু যদি আপুনি সোনকালে ইয়াৰ সমাধান নকৰে তেন্তে ই এক ডাঙৰ সমস্যা হৈ পৰে। আপুনি কেতিয়াও নাজানে যে সেইবোৰ আপোনাৰ ঘৰত ক'ত লুকাই থাকিব পাৰে। নিগনি আৰু নিগনিৰ সংক্ৰমণে আপোনাৰ জীৱন দুৰ্বিষহ কৰি তুলিব পাৰে। তদুপৰি, এই প্ৰাণীবোৰে সংক্ৰামক ৰোগৰ আশংকাও বহন কৰে। সেয়েহে, এই কীটবোৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ সোনকালে কিবা এটা চেষ্টা কৰা ভাল। আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা এই কীটবোৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ বহুতো উপায় আছে, কিন্তু কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ আছে যিবোৰ সৰল আৰু কাৰ্যকৰী আৰু আপুনিও চেষ্টা কৰিব পাৰে  ।

নিগনি আৰু নিগনিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ

নিগনি আৰু নিগনিৰ উপস্থিতি বিভিন্ন চিহ্নৰ দ্বাৰা বুজিব পাৰি। এইবোৰে প্ৰায়ে ঘৰত কেইবাটাও বিষ্ঠা এৰি যায়। এইবোৰে আনকি আপোনাৰ বাকচ আৰু কাপোৰ, বা খোলা ৰাখিলে যিকোনো খাদ্য চোবায়। সেয়েহে, এই কীটবোৰ চিনাক্ত কৰা আৰু সেইবোৰ উলিয়াই দিয়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। এই কেইটামান প্ৰতিকাৰ অনুসৰণ কৰিবলৈ এই বাৰ্তা পঢ়ক যিয়ে আপোনাক প্ৰাকৃতিকভাৱে নিগনিৰ পৰা কেনেদৰে পৰিত্ৰাণ পাব লাগে শিকাব।

১) পুদিনা তেল - peppermint oil

নিগনিবোৰে পুদিনাৰ গোন্ধ ভাল নাপায়। আপুনি কপাহৰ বল বনাই কিছু পুদিনা তেল ৰাখিব পাৰে আৰু সেইবোৰ প্ৰৱেশ বিন্দু আৰু আন চুকবোৰত ৰাখিব পাৰে। লগতে যিবোৰ আপুনি ভাবে যে এই ক্ষুদ্ৰ প্ৰাণীবোৰৰ আৰামদায়ক বাসস্থান হ'ব পাৰে তাতো এইদৰে কপাহৰ বল বনাই পুদিনা তেলৰ সৈতে ৰাখিব পাৰে । এইবোৰক দূৰত ৰাখিবলৈ প্ৰতি কেইদিনমানৰ পিছত এই কাম পুনৰাবৃত্তি কৰক। ইয়াৰ ডাঙৰ সুবিধাটো হ'ল যে  ই অকল নিগনি বা এন্দুৰ খেদাই নহয়, আপোনাৰ ঘৰটোকো সকলো সময়তে সতেজ গোন্ধ কৰি ৰাখিব।

২) পিঁয়াজ - Onion
কেৱল আপুনিই নহয় আনকি নিগনিবোৰেও পিয়াজৰ তীক্ষ্ণ গোন্ধক ঘৃণা কৰে। গতিকে আপুনি এইবোৰক ঘৰৰ পৰা বাহিৰ কৰিবলৈ পিয়াজ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। কিন্তু উপায়টো অলপ জটিল কিয়নো পিয়াজ সোনকালে পচি যায় আৰু ঘৰৰ পোহনীয়া জন্তুৰ বাবে বিষাক্ত হ'ব পাৰে। গতিকে আপুনি প্ৰতি দ্বিতীয় দিনত পিঁয়াজটো সতেজ পিঁয়াজৰ সৈতে সলনি কৰিব আৰু নিগনি থকা জেগাত থৈ দিব পাৰে ।

৩) আলুৰ গুৰি - Potato Powder

তাৎক্ষণিক আলুৰ গুৰি ব্যৱহাৰ কৰিলে নিগনি আৰু এন্দুৰবোৰ আঁতৰাই নিয়াৰ বাবেও কাম কৰে। আপুনি ঘৰত এই পাউডাৰ ছটিওৱাৰ লগে লগে, নিগনি আৰু এন্দুৰবোৰে ইফালে সিফালে যাবলৈ আৰম্ভ কৰে, আৰু এইবোৰ অনুসৰণ কৰি এই সুস্বাদু আহাৰ গ্ৰহণ কৰে। পাউডাৰটো সিহঁতৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰাৰ লগে লগে, সেই আলুৰ টুকুৰাবোৰ অন্ত্ৰৰ ভিতৰত ফুলি উঠে আৰু অৱশেষত সেইবোৰ মাৰি পেলায়।

৪) গৰম জালুকৰ টুকুৰা - Hot Pepper Flakes

গৰম জালুকৰ টুকুৰাবোৰে মানুহক কেৱল হাঁচি দিয়াই নহয় ই নিগনি আৰু এন্দুৰকো আঁতৰাই ৰাখে। আপোনাৰ ঘৰৰ দুৱাৰমুখ আৰু আন কোণবোৰত গৰম জালুক ছটিয়াই দিয়ক যাতে এইবোৰৰ পৰা আপুনি পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

৫) নহৰুৰ বাল্ব - Garlic Blub

যিহেতু নিগনিবোৰে তীব্ৰ গোন্ধ অপছন্দ কৰে, আপুনি নিগনিবোৰক আঁতৰাই নিবলৈ এই গুণটো সম্পূৰ্ণৰূপে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। কটা নহৰু পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু ইয়াক আপোনাৰ ঘৰৰ চাৰিওফালে ছটিয়াই দিয়া বা আনকি এইবোৰৰ নিয়মীয়া পথৰ পথত নহৰুৰ কলি বিয়পাই দিয়াটোৱে এইবোৰক আঁতৰাই নিব পাৰে।

৬) লৱঙ্গ - Cloves

লৱঙ্গবোৰ মছলিন কাপোৰত মেৰিয়াই দিয়ক আৰু নিগনিৰ গাঁতৰ ওচৰত ৰাখক। বিশেষ পৰিশ্ৰম নকৰাকৈ সেইবোৰক আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা আঁতৰাই পথাবলৈ লৱঙ্গৰ গোন্ধই যথেষ্ট হ'ব।

৭) এমোনিয়া স্প্ৰে - Ammonia Spray

এমোনিয়া স্প্ৰে সহজেই প্ৰস্তুত কৰি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে । সৰু কপাহৰ বলবোৰত এমোনিয়া স্প্ৰে কৰক আৰু সেইবোৰ আপোনাৰ ঘৰৰ এন্দুৰৰ গাঁত, এইবোৰৰ পথ আৰু আন কোণৰ ওচৰত ৰাখক। এমোনিয়াৰ গোন্ধই এইবোৰক শ্বাসৰুদ্ধ অনুভৱ কৰাব আৰু এইবোৰে জীৱন বচাবলৈ সোনকালেই আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা পলাই যাব।

৮) তেজপাত - Bay Leaves

তেজপাতৰ গোন্ধই নিগনিক আকৰ্ষিত কৰে আৰু ইয়াক সিহঁতৰ খাদ্য বুলি ভাবে। অৱশ্যে, যেতিয়া ইয়াক খুৱাবলৈ চেষ্টা কৰা হয়, ইহঁতে নিজকে শ্বাসৰুদ্ধ কৰে, আৰু অৱশেষত মৃত্যুবৰণ কৰে। সেয়েহে, আপোনাৰ ঘৰৰ কোণবোৰৰ চাৰিওফালে কিছুমান তেজপাত ৰাখক আৰু এই বিৰক্তিকৰ কীটবোৰ মাৰি পেলাওক।

Related Search
Assamese lifestyle tips
Assamese home tips
get rid of mice in assamese
Assamese daily tips
Assam Latest news
news live assam
best insurance for home
health insurance policy
insurance tips

SeeHere is theComments

Sponsored

close