ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে ভুলতে নকৰিব এই ৫ টা কাম, নহ'লে হ'ব পাৰে মহা বিপদ! - 5 mistakes that should avoid by diabetic patient

 

ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে ভুলতে নকৰিব এই ৫ টা কাম, নহ'লে হ'ব পাৰে মহা বিপদ!



ভাৰতত ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ সংখ্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি হৈছে। আজিকালি, ডেকা কালৰে পৰা বহু ব্যক্তি ডায়েবেটিচত সন্মুখীন হোৱা দেখা গৈছে । এনে পৰিস্থিতিত, ডায়েবেটিচ ৰোগী এজনে তেওঁৰ আহাৰ আৰু জীৱনশৈলীৰ বিশেষ যত্ন লোৱা উচিত। যদি ইয়াক সময়মতে চোৱাচিতা কৰা নহয়, ই লাহে লাহে আপোনাৰ শৰীৰৰ আন অংশবোৰলৈ প্ৰভাৱিত হবলৈ আৰম্ভ হয়। ইয়াৰ ফলত চকু, যকৃত, ভৰি, বৃক্ক আদিত সমস্যা হয়। আজি আমি আপোনাক ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে অজানিতে কৰা ভুলৰ বিষয়ে ক'ম। যদি আপুনি কৰে, আপোনাৰ অভ্যাস তৎক্ষণাৎ সলনি কৰক, অন্যথা ই আপোনাৰ স্বাস্থ্য প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

ফল নোখোৱা

ডায়েবেটিচ ৰোগী এজনক সাধাৰণতে মিঠাই বা চুগাৰ সমৃদ্ধ খাদ্য খোৱা নিষিদ্ধ কৰা হয়। কিন্তু   আপুনি ফল খাব পাৰে। অৱশ্যে, কিছুমান ফল আছে যাক চেনী ৰোগীয়ে খাব নালাগে। কিন্তু আপোনাৰ আহাৰত বতৰৰ যেনে ফল, মধুৰিআম, কমলা, কিৱি, আপেল, নাশপাতি আৰু অমিতা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে । এইবোৰত যথেষ্ট আঁহ থাকে যি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। গতিকে এই বেমাৰৰ পৰা আপোনাৰ শৰীৰটো সুস্থ আৰু সৱল কৰি ৰাখিবলৈ চেনীযুক্ত ফলসমূহক বাদ দি বতৰৰ অন্য ফল সমূহ খোৱাটো জৰুৰী।

দীৰ্ঘসময় ধৰি ভোকত থাকিব নালাগে

ডায়েবেটিচ ৰোগী এজনে বেছি সময় ভোকত থাকিব নালাগে। তেওঁলোকে অলপ সময়ৰ ভিতৰত কিবা খাব লাগে। যদি আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভোকত থাকে, নিম্ন আৰু উচ্চ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ দুয়োটা স্তৰ বৃদ্ধিৰ আশংকা থাকে।

আঁহ সমৃদ্ধ বস্তু নোখোৱা

ডায়েবেটিচ ৰোগী এজনে তেওঁৰ আহাৰত আঁহ সমৃদ্ধ বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। ই হজমৰ ক্ষেত্ৰতো এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে আৰু লগতে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ বৃদ্ধি নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ৰাখে ।

অত্যাধিক চাপ লোৱা

আজিৰ সময়ত, বেছিভাগ লোকে চাপত ভুগি থকা দেখিবলৈ পোৱা যায়। কিন্তু, ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে অত্যাধিক চাপ পৰিহাৰ কৰিব লাগে, অন্যথা স্বাস্থ্য গুৰুতৰ হ'ব পাৰে। অধ্যয়ন অনুসৰি, চাপৰ ফলত ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ দ্ৰুত হ'ব পাৰে।

ব্যায়াম নকৰা

ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে সঠিকভাৱে খোৱাৰ উপৰিও তেওঁলোকৰ ওজন আৰু হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰাখিব লাগিব। গতিকে নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰক। ই ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব আৰু আন কোনো অসুবিধাৰ সন্মুখীন নহ'ব।

Related Search
Assam Latest news
diabetes patient diet control
diabetes patient tips
Assamese health tips
health tips in assamese
sasthya barta
health insurance policy
insurance for health

অস্বীকাৰ: এই তথ্য আয়ুৰ্বেদিক প্ৰেছক্ৰিপশ্বনৰ আধাৰত লিখা হৈছে আৰু ইন্টাৰনেটৰ পৰা সংগৃহীত । www.gistindia.org.in য়ে ইয়াৰ সফলতা বা ইয়াৰ সত্যতা নিশ্চিত নকৰে। সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

DISCLAIMER : The information in this article is for knowledge purposes only. It is important to consult the relevant experts before applying them yourself.

SeeHere is theComments

Sponsored

close